Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Coasters 6172512



*

nr 617 2512


Coasters

2 st. pläter, England, 1800-/1900-tal, dia 20


Utrop:

100 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 december 2009
kl 19:26:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/12 20:04:26 1      200 kr
17/12 15:41:38 2      200 kr
17/12 15:41:53 2      250 kr
17/12 16:32:34 1      400 kr
20/12 19:10:44 3      400 kr
20/12 19:17:39 3      550 kr
20/12 21:19:20 4      900 kr
21/12 12:28:31 3      750 kr
21/12 12:29:17 3      950 kr
21/12 12:59:52 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: coaster coasters engelsk england europa glasunderlägg nysilver pläter silver ädelmetall
  • 6751 Bägare
    + skål, 2 delar, silver. Höjd: 6,5-12, vikt: 200 g..//
    Aktuellt bud: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 19:41
  • 6589 Bägare
    5 st, silver, små, graverade. Höjd: 5-6. Cm, vikt:..//
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 19:47
  • 6590 Bägare
    silver, CG Hallberg, 1943, skadad fot. Höjd: 8 cm,..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 18:14
  • 6603 Bestick
    12 delar, silver, udda. Längd: 11-15, vikt: 220 gr ca
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 19:59
  • 6443 Bestick
    silver, 33 st. Längd: 18-25, vikt: 1900 gr brutto ..//
    Aktuellt bud: 18.500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 20:10
  • 6650 Bestickuppsätt..
    silver, 48 delar, Rosenholm. Längd: 12-19,5, vikt:..//
    Aktuellt bud: 20.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 18:51




Ladda ner broschyr