SILVER & METAL / Silver / Cigarrlåda 7954700
*
nr 795 4700
Cigarrlåda
Rockford & Company, nickel silver, late 19th century, length: 16, width: 14, height: 16,
Rockford & Company, nysilver, sent 1800-tal, längd: 16, djup: 14, höjd: 16
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1600
Auction date:
Monday December 3 2012
at 18:48:04
- Bid history
Time
Bidder
Bid
30/11 04:24:12
1
800 kr
2/12 01:55:25
2
1.400 kr
2/12 17:14:36
1
1.000 kr
2/12 17:14:50
1
1.200 kr
2/12 17:15:45
1
1.500 kr
3/12 16:27:24
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarrlåda nysilver pläter rockford & company sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
6331 CUTLERY
ca 40 pieces, Folke Arström (1907-1997), Sweden. "..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:16
-
6229 COASTER
silver, (0, 900). Diameter: 11 cm, weight: 140 gr,
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:23
-
6178 DESSERT FORKS
silver, 6+ 6+ 1+ 1 sked. Length: 11, 5-14, weig..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:29
-
6235 DISH
silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1962. Diameter:..//
Present: SEK 450
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:43
-
6233 PHOTOGRAPH FRAME
silver, F Holm, 1904, 20x11. Weight: 95 gr ca,
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:50
-
6024 CREAM JUG
+ sugar bowl, 2 parts, silver, Sheffield, England...//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:26
*
Cigarrlåda
nr 795 4700
Cigarrlåda
Rockford & Company, nickel silver, late 19th century, length: 16, width: 14, height: 16,
Rockford & Company, nysilver, sent 1800-tal, längd: 16, djup: 14, höjd: 16
Estimate: | 1500 |
---|---|
Sold: | SEK 1600 |
Auction date: |
Monday December 3 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
30/11 04:24:12 | 1 | 800 kr |
2/12 01:55:25 | 2 | 1.400 kr |
2/12 17:14:36 | 1 | 1.000 kr |
2/12 17:14:50 | 1 | 1.200 kr |
2/12 17:15:45 | 1 | 1.500 kr |
3/12 16:27:24 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarrlåda nysilver pläter rockford & company sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
6331 CUTLERY
ca 40 pieces, Folke Arström (1907-1997), Sweden. "..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:16 -
6229 COASTER
silver, (0, 900). Diameter: 11 cm, weight: 140 gr,
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:23 -
6178 DESSERT FORKS
silver, 6+ 6+ 1+ 1 sked. Length: 11, 5-14, weig..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:29
-
6235 DISH
silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1962. Diameter:..//
Present: SEK 450
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:43 -
6233 PHOTOGRAPH FRAME
silver, F Holm, 1904, 20x11. Weight: 95 gr ca,
Auction ends
this Monday
1 juli at 20:50 -
6024 CREAM JUG
+ sugar bowl, 2 parts, silver, Sheffield, England...//
Auction ends
this Monday
1 juli at 18:26