Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Charcoal drawing 11435139



*

nr 1143 5139


Acke Ã…slund

(1881-1958), Sverige


Acke Ã…slund (1881-1958), horses, 1945, signed with monogram, 20x25,


CHARCOAL DRAWING, Acke Åslund (1881-1958), hästar, 1945, monogramsignerad, 20x25


Acke Ã…slund, born 1881, dead 1958 in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

2600

Sold:

SEK 2000

Auction date:

Monday November 13 2017
at 20:24:47


  • Bid history
Time Bidder Bid
13/11 18:13:58 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Acke Ã…slund

Acke Ã…slund, born 1881, dead 1958 in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.

Read more about Acke Ã…slund
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: acke åslund akvarell akvareller djurmotiv häst hästar kolteckning svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning teckningar vattenfärg
  • 8022 WATERCOLOUR
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:38
  • 8213 WATERCOLOUR
    Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:06
  • 8097 WATERCOLOUR
    Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:36




Ladda ner broschyr