MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Stol 6823289
nr 682 3289
Stol
Rokoko, Carl M Sandberg, Hovstolsmakare, verksam: (1760-1790) Etikettmärkt, Stockholm
Kondition: slitage
måndag 21 februari 2011
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Dantestolen
Kraftig fällstol med svängda, kryssade ben, arm- och ryggstöd.