Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 5464064



*

nr 546 4064


Ljusstakar

silver, barockstil, höjd: 12


Utrop:

300 kr

Såld:

1.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 oktober 2008
kl 17:56:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/10 19:50:37 1      300 kr
8/10 21:15:11 2      350 kr
9/10 16:42:06 3      450 kr
10/10 09:55:39 2      450 kr
12/10 11:10:07 4      550 kr
12/10 23:06:23 2      550 kr
13/10 13:00:57 4      750 kr
13/10 16:07:26 5      1.200 kr
13/10 17:05:51 6      950 kr
13/10 17:07:33 6      1.100 kr
13/10 17:08:42 6      1.300 kr
13/10 17:51:54 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: barock barock-stil barockstil ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 6702 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:19
  • 6701 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:18
  • 7018 Ljusstakar
    3 st, mässing. Höjd: 22-32 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:50




Ladda ner broschyr