Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 14445091



*

nr 1444 5091


CANDLESTICKS

one pair, silver, 1978. Height: 15 cm, gross weight: 400 g,


ett par, silver, 1978. Höjd: 15 cm, Bruttovikt: 400 g


Estimate:

1500

Sold:

SEK 1300

Auction date:

Monday January 24 2022
at 19:55:32


  • Bid history
Time Bidder Bid
24/1 19:40:48 1      1.100 kr
24/1 19:47:34 2      1.100 kr
24/1 19:47:34 1      1.100 kr (Robot)
24/1 19:48:29 2      1.200 kr
24/1 19:50:32 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 6587 EGG CUPS
    one pair, silver, sterling, (k9)CG Hallberg, Gust...//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:40
  • 6701 WALL SCOUNCES
    one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
     

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 19:49
  • 6702 WALL SCOUNCES
    one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
     

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:02




Ladda ner broschyr