Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 6306260



*

nr 630 6260


Ljusstakar

1 par, silver, höjd: 9


Utrop:

300 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 mars 2010
kl 18:19:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/3 09:29:42 1      400 kr
22/3 16:26:52 2      400 kr
22/3 17:51:55 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 6702 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:19
  • 6701 Appliquer
    ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:18
  • 7018 Ljusstakar
    3 st, mässing. Höjd: 22-32 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:50




Ladda ner broschyr