Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Jewellery / Bracelet 5966223



*

nr 596 6223


BRACELET

silver, Alton, Pege, 1968,


silver, Alton, Pege, 1968


Estimate:

300

Sold:

SEK 750

Auction date:

Monday August 31 2009
at 19:29:30


  • Bid history
Time Bidder Bid
26/8 21:10:08 1      300 kr
30/8 19:44:12 2      350 kr
31/8 13:55:55 3      400 kr
31/8 16:10:55 4      500 kr
31/8 16:16:40 3      500 kr
31/8 16:17:27 3      650 kr
31/8 16:17:40 3      650 kr
31/8 17:38:45 4      600 kr
31/8 17:39:05 4      700 kr
31/8 19:22:29 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: alton armband pege silver smycken vintage ädelmetall
  • 7091 BRACELET
    18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Length: 20 cm,..//
    Present: SEK 9000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:38
  • 7172 BRACELET
    18k guld. Length: 18 cm, weight: 1, 5g ca,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:17
  • 7107 Armband 18 k
    18k guld. X-länk. Length: 20 cm, weight: 41, 1,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:23
  • 7169 BROOCH
    18k guld, med opal. Diameter: 3 cm, weight: 4, 6g ca,
    Present: SEK 3000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:34
  • 7165 BROOCH
    18k guld, omarbetad. Length: 3, 5 cm, weight: 1, 9..//
    Present: SEK 1200

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:24
  • 7171 BROOCH
    Came / 18k, 1954. Height: 5 cm, weight: 10g brutto,
    Present: SEK 3600

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:38




Ladda ner broschyr