MISCELLANEOUS / Jewellery / Bracelet 5966223
*
nr 596 6223
BRACELET
silver, Alton, Pege, 1968,
silver, Alton, Pege, 1968
Estimate:
300
Sold:
SEK 750
Auction date:
Monday August 31 2009
at 19:29:30
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/8 21:10:08
1
300 kr
30/8 19:44:12
2
350 kr
31/8 13:55:55
3
400 kr
31/8 16:10:55
4
500 kr
31/8 16:16:40
3
500 kr
31/8 16:17:27
3
650 kr
31/8 16:17:40
3
650 kr
31/8 17:38:45
4
600 kr
31/8 17:39:05
4
700 kr
31/8 19:22:29
5
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alton armband pege silver smycken vintage ädelmetall
-
7091 BRACELET
18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Length: 20 cm,..//
Present: SEK 9000
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:38
-
7172 BRACELET
18k guld. Length: 18 cm, weight: 1, 5g ca,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:17
-
7107 Armband 18 k
18k guld. X-länk. Length: 20 cm, weight: 41, 1,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:23
-
7169 BROOCH
18k guld, med opal. Diameter: 3 cm, weight: 4, 6g ca,
Present: SEK 3000
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:34
-
7165 BROOCH
18k guld, omarbetad. Length: 3, 5 cm, weight: 1, 9..//
Present: SEK 1200
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:24
-
7171 BROOCH
Came / 18k, 1954. Height: 5 cm, weight: 10g brutto,
Present: SEK 3600
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:38
*
BRACELET
nr 596 6223
BRACELET
silver, Alton, Pege, 1968,
silver, Alton, Pege, 1968
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 750 |
| Auction date: |
Monday August 31 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 26/8 21:10:08 | 1 | 300 kr |
| 30/8 19:44:12 | 2 | 350 kr |
| 31/8 13:55:55 | 3 | 400 kr |
| 31/8 16:10:55 | 4 | 500 kr |
| 31/8 16:16:40 | 3 | 500 kr |
| 31/8 16:17:27 | 3 | 650 kr |
| 31/8 16:17:40 | 3 | 650 kr |
| 31/8 17:38:45 | 4 | 600 kr |
| 31/8 17:39:05 | 4 | 700 kr |
| 31/8 19:22:29 | 5 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alton armband pege silver smycken vintage ädelmetall
-
7091 BRACELET
18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Length: 20 cm,..//
Present: SEK 9000
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:38 -
7172 BRACELET
18k guld. Length: 18 cm, weight: 1, 5g ca,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:17 -
7107 Armband 18 k
18k guld. X-länk. Length: 20 cm, weight: 41, 1,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:23
-
7169 BROOCH
18k guld, med opal. Diameter: 3 cm, weight: 4, 6g ca,
Present: SEK 3000
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:34 -
7165 BROOCH
18k guld, omarbetad. Length: 3, 5 cm, weight: 1, 9..//
Present: SEK 1200
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:24 -
7171 BROOCH
Came / 18k, 1954. Height: 5 cm, weight: 10g brutto,
Present: SEK 3600
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:38



