GLASS & CERAMICS / Ceramics / Bowl 4363514
*
nr 436 3514
Berndt Friberg
(1899-1981), Sverige
Lenght: ()
BOWL, Bernt Friberg, höjd: 8, (nagg) + skål, Argenta, höjd: 4
Berndt Friberg, born 1899, dead 1981, Swedish ceramist.
Estimate:
100
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday October 30 2006
at 17:36:58
- Bid history
Time
Bidder
Bid
19/10 09:54:14
1
300 kr
21/10 10:09:26
2
150 kr
22/10 23:36:50
3
300 kr
23/10 15:52:57
4
Vinnande bud
- Artist/Designer
Berndt Friberg
Berndt Friberg, born 1899, dead 1981, Swedish ceramist.
Read more about Berndt Friberg
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta berndt friberg bernt friberg filigran gustavsberg keramik nagg silverinläggning silverinläggningar skål svensk keramik svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
6410 VASE
Berndt Friberg (1899-1981), Sweden. Gustavsbergs S..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:35
*
Berndt Friberg
Berndt Friberg, born 1899, dead 1981, Swedish ceramist.
Read more about Berndt Friberg
nr 436 3514
Berndt Friberg
(1899-1981), Sverige
Lenght: ()
BOWL, Bernt Friberg, höjd: 8, (nagg) + skål, Argenta, höjd: 4
Berndt Friberg, born 1899, dead 1981, Swedish ceramist.
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 350 |
Auction date: |
Monday October 30 2006 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
19/10 09:54:14 | 1 | 300 kr |
21/10 10:09:26 | 2 | 150 kr |
22/10 23:36:50 | 3 | 300 kr |
23/10 15:52:57 | 4 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Berndt Friberg
Berndt Friberg, born 1899, dead 1981, Swedish ceramist.Read more about Berndt Friberg
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta berndt friberg bernt friberg filigran gustavsberg keramik nagg silverinläggning silverinläggningar skål svensk keramik svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
6410 VASE
Berndt Friberg (1899-1981), Sweden. Gustavsbergs S..//
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:35