Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / BakskÃ¥l 8034355



*

nr 803 4355


Bakskål

Gefle, around 1900, Dia45, nagg.


Gefle, omkring 1900, Dia45


Condition: nagg

Estimate:

600

Sold:

SEK 1000

Auction date:

Monday January 28 2013
at 19:18:35


  • Bid history
Time Bidder Bid
24/1 13:18:27 1      100 kr
24/1 23:44:25 2      200 kr
25/1 12:58:56 1      250 kr
25/1 17:44:45 3      350 kr
27/1 13:22:12 4      350 kr
27/1 14:59:49 5      600 kr
27/1 15:53:22 3      600 kr
27/1 15:53:55 3      700 kr
27/1 17:16:22 3      800 kr
27/1 21:56:35 3      900 kr
28/1 15:26:42 5      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bakskål gefle keramik svensk keramik svenska keramiker
  • 6538 EGG WARMER
    Italien + pot with a lid, (hund). Height: 19-20 lä..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 19:03
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 20:19
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 20:13
  • 6166 DISH
    4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:57
  • 6643 DISH
    Mateus, Porutgal, porcelain. Diameter: 42 cm,
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:31
  • 6644 DISH
    med hänklar, Agneta Livinj, keamik. Diameter: 35 cm,
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 19:02




Ladda ner broschyr