Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MÖBLER / Stolar & FÃ¥töljer / FÃ¥tölj 15074082



*

nr 1507 4082


Yngve Ekström

(1913-1988), Sverige


Fåtölj, Lamino, Fårskinn, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese


Yngve Ekström, född 1913, död 1988, svensk möbelformgivare från Småland.

Utrop:

4.000 kr

Såld:

4.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 december 2022
kl 18:05:58


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/12 13:33:55 1      3.000 kr
4/12 13:07:29 2      3.400 kr
4/12 20:57:56 3      3.400 kr
4/12 20:57:56 2      3.400 kr (Budbetjänt)
4/12 20:58:01 3      3.600 kr
5/12 12:33:40 4      4.200 kr
5/12 13:27:54 5      4.000 kr
5/12 13:27:54 4      4.200 kr (Budbetjänt)
5/12 13:49:41 3      4.400 kr
5/12 18:00:06 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Yngve Ekström

Yngve Ekström, född 1913, död 1988, svensk möbelformgivare från Småland.

Läs mer om Yngve Ekström
  • Läs mer...
Emmafåtölj
Stoppad fåtölj i nyrokoko
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brännstämplad swedese fåtölj karmstol karmstolar lamino stol stolar svensk design svensk form svensk formgivare svenska formgivare sverige swedese yngve ekström
  • 8162 BaljfÃ¥tölj
    sengustaviansk stil, förgylld med röd klädsel
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:05
  • 8164 Bergère
    Gustaviansk stil. Längd: 68cm. Djup: 59cm, höjd: 5..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:11
  • 1011 FÃ¥tölj
    Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, ..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:05
  • 1012 FÃ¥tölj
    Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, ..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:59
  • 1022 FÃ¥tölj
    Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux. ..//
    Aktuellt bud: 12.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:19
  • 8147 FÃ¥tölj
    Rotting
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:16




Ladda ner broschyr