Visning: fredag 26/7, lördag 27/7, söndag 28/7 och måndag 29/7
veckoauktion den 29 juli 2024
Visning: fredag 26/7, lördag 27/7, söndag 28/7 och måndag 29/7
-
8081 Skulptur
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. "Les deux arbres" / "De två träden". Kallbrons. Signerad Gudmar. Höjd: 32 cm
Utrop: 18.000 kr
Pris just nu 10.500 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 19:35
-
8442 Äggkoppar
6 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Pickn..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:19 -
8301 Akryl
Felippe Costello, "Snabel". Signerad. Akry på hand..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:29 -
8297 Akryl
Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Cirkel". Sig..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:55
-
8103 Akvarell
Alfred Boll, Kornhamnstorg, Gamla Stan. Signerad. ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:03 -
8446 Akvarell
Anna Ödman (1876-1960), Sverige. Signerad, daterad..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:34 -
7223 Akvarell
Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, blom..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:31
-
8434 Akvarell
Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Landskap med r..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:05 -
8386 Akvarell
Henrik Lilliebjörn (tillskriven), Vy från Odenstad..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:29 -
8341 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad G Tunelius, Lands..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:46
-
8317 Akvareller
2 st, Mona Riddestad Cedergren, Motiv från Ven. Si..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:17 -
8348 Akvareller
2 st, ol. Signerade Pazmandy, Ungern. Akvarell, bi..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:24 -
8372 Arbetsbord
på hjul, utdragsskiva, träskivor, ben i metall. Br..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:18
-
8308 Matta
Orientalisk, Ziglar Ariana, 170x233 cm
Utrop: 7.800 kr
Pris just nu 7.200 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:32
-
7135 Arbetsbord
sengustaviansk stil, en låda i sarg, mahogny. Bred..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:12 -
8373 Arkivskåp
Jalusidörrar. Bredd: 114 cm, djup: 40 cm, höjd: 14..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:06 -
7052 Armbandsur
Porsche Design Quartz, Stål, datum, metallänk med ..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:58
-
8107 Assiett
Meissen, II-sortering. Diameter: 20,5 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:44 -
8460 Assietter
+ fat på fot, 10 delar, Rosenthal. Diameter: 17-22
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:28 -
8207 Assietter
11 st, "Allegro", Gustavsberg. Diameter: ca 20 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:23
-
8130 Assietter
12 st, glas, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Li..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:34 -
8098 Bägare
silver, Daniel Lundström (1751-1789), 1700-tal, ot..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:43 -
8375 Barvagn
"Tanqueray". Längd: 115 cm, djup: 63 cm, höjd: 102..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:17
-
7359 Bastrumpet i v..
McBrown. Längd: 53 ca
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:09 -
8210 Bestick
25 delar, 1950-tal, GENSE, 1(12 + 7 + 6 del). Läng..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:23 -
8471 Bestick
50 del ca, Nysilver, Svensk spets
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:38
-
7397 Fåtöljer
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Svartbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm
Utrop: 8.000 kr
Pris just nu 6.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:59
-
8104 Bestick
56 delar, nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Län..//
Utrop: 400 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:32 -
8062 Bestick
nysilver, diverse, bland annat skaldjursbestick
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:52 -
8056 Bestick
silver, 1800/1900-tal, längd, 12-22. Vikt: 410g ca
Utrop: 2.000 kr
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:17
-
8063 Bestickuppsätt..
nysilver
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:19 -
7132 Blandteknik
Alexandr Rodchenko, kavajnål/pin, för “Dobrolet” A..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:52 -
8235 Blandteknik
David Ljungdahl (1870-1940), Sverige. Stockholms s..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:53
-
8298 Blandteknik
Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Marmor". Sig..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:26 -
7244 Blandteknik
Gusten Widerbäck (1879-1970), Sverige. Uppsalaslät..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:19 -
8300 Blandteknik
Jonas Nilsson (f. 1968), Sverige. "Stilleben". Sig..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:06
-
7169 Blandteknik
Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Signerad, Figur..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:47 -
8436 Blyerts
Fredrik Bachman, Uggla. Signerad, daterad 1906 cm,..//
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:11 -
7222 Blyerts
Jonas Lindkvist (1889-1955), Sverige. "Ormön Gräsö..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:30
-
8467 Kaffeservis
3 delar, silver, GM, 1907, graverad. Höjd: 14-32, vikt: 1300g ca
Utrop: 6.000 kr
Pris just nu 6.400 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:47
-
7233 Bokhylla
med skjutdörrar i glas, betsad. Bredd: 140 cm, dju..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:04 -
8160 Boksnurra
England, Intarsia, Idegran. Längd: 46 cm, djup: 46..//
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:13 -
8136 Bonad
Stilleben, textil, 50x50 ca
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:47
-
7106 Bord
TAF Studios, "70/70", Muuto, Finland. Mat-/arbetsb..//
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:48 -
8176 Bord med hylla
Jugend, Laserat. Bredd: 70 cm, djup: 43 cm, höjd: ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:55 -
8169 Bordsfotogenla..
Ett par, "ES Sörensen Köpenhamn", mässing, kupa av..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:25
-
8117 Bordslampa
Ateljé Lyktan. Höjd: 52 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:50 -
8456 Bordslampa
fd fotogen. Höjd: 51 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:47 -
7271 Bordslampa
Fd Fotogenlampa. Höjd: 36-53 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:07
-
8395 Bordslampa
höjd: 53 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:39 -
8026 Bordslampa
kupa av glas. Höjd: 60 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:35 -
7059 Bordslampa
med hänklar, bemålad med dekor av frukter, lergods..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:34
-
8304 Matta
Orientalisk, Keshan, 217x299 cm
Utrop: 6.400 kr
Pris just nu 5.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:53
-
8228 Bordslampa
Omarbetad jugendvas, porslin/ mässing. Höjd: 52 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:46 -
7060 Bordslampa
Porslin. Höjd: 90 cm ca
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:39 -
8038 Bordslampa
Ron Gilad, FLOS, Goldman. Längd: 25,5 cm, höjd: 40 cm
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:34
-
8215 Bordslampa
Strindbergsmodell, jugendstil, mässing, kupa av gl..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:32 -
8126 Bordslampa
Tibro, Armatur hantverk, mässing och trä. Höjd: 38 ca
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:59 -
8033 Bordslampfot
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Märkt RD 1566..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:48
-
8127 Bordslampfot
mässing. Höjd: 29 cm
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:14 -
8338 Bordslampfötter
Ett par, "Aneta", mässing. Höjd: 59 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:57 -
8053 Bordslampfötter
Ett par, 1960-tal, "Bergboms", Turkost glas. Höjd:..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:59
-
8089 Bordslampfötter
Ett par, glaserade. Höjd: 46 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:09 -
8356 Bordslampor
Ett par, Bergboms Scanlight, mässing. Höjd: 57 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:50 -
8076 Bordslampor
Ett par, Örsjö, "38710", trä och metall. Höjd: 40 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:19
-
8135 Stolar
Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. "Droppen", Fritz Hansen, Danmark. Sits i rosa tyg, förkromad benställning. Höjd: 89 cm, sitthöjd 46 cm
Utrop: 8.000 kr
Pris just nu 5.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 20:06
-
8138 Bordspingla
Tidigt 1900-tal, metall. Höjd: 10 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:22 -
8474 Bordsur
Gustaviansk stil, kolonner. Längd: 22,5 cm, djup: ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:55 -
8211 Bordsur
Ny-Louis seize, omkring 1900, Marmor. Längd: 37 cm..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:20
-
8398 Bordsur
omkring 1900, alabaster / mässing / metall. Längd:..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:47 -
8324 Bordsur
Sent 1800-tal. Metall, Längd: 26 cm. Höjd: 30 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:35 -
8162 Byrå
Danmark, nutida. Bredd: 91 cm. Djup: 40 cm, höjd: ..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:12
-
7285 Byrå
England, Lock & lådor, mahogny. Bredd: 48 cm, djup..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:38 -
8330 Byrå
England, mahogny. Bredd: 57 cm. Djup: 39 cm. Höjd:..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:09 -
8092 Byrå
Gustaviansk stil, mahogny, stenskiva, 2-lådor. Bre..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:35
-
7291 Byrå
med stenskiva, intarsia. Bredd: 80 cm, djup: 44 cm..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:07 -
8203 Byrå
mes stenskiva, rokokostil, 1900-tal, intarsia. Bre..//
Utrop: 1.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:27 -
8429 Byrå
sengustaviansk stil, omkring 1900. Mahogny. Bredd:..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:34
-
8303 Matta
Orientalisk, Ziglar Ariana, 168x239 cm
Utrop: 5.800 kr
Pris just nu 5.200 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:17
-
8323 Cigarettetui
Silver / emalj, Ryssland, Aleksandr Timofeyevich S..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:19 -
8102 Coaster
nysilver, / trä. Diameter: 17 cm
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:20 -
7160 Curlingsten
höjd: 21,5 cm, vikt: 20 kg
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:27
-
8239 Digital print
Margareta Ternström (f. 1933), Sverige. "From Blac..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:50 -
8352 Djupa tallrikar
11 st, Desserttallrikar, glas, Dia 19,5
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:06 -
8195 Ekiperingsskåp
infällbara luckor, lösa sektioner, ställbar, Bredd..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:51
-
8199 Ekiperingsskåp
lådor & infällbara luckor, lösa sektioner, ställba..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:40 -
8383 Elgitarr
Harley Benton, Pro Series. Längd: 99 cm
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:14 -
7298 Etagehylla
hörnmodell, sent 1800-tal. Bredd: 73 cm. Höjd: 139 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:18
-
5303 Etsning
Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Den glada fest..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:17 -
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:02 -
7188 Fällbord
1700-tal, tredelad pelarfot, profilerad sarg. Diam..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:44
-
8008 Skulptur
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Sittande kvinna, glaserad stengodslera, monogramsignerad ABL. Längd: 8 cm. Höjd: 11,5 cm
Utrop: 6.000 kr
Pris just nu 4.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:15
-
8236 Färgetsning
Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, n..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:43 -
8219 Färglitografi
"Waxholms Fästning, Baerentzens Lito. Färglitograf..//
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:18 -
1012 Färglitografi
Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. "7 Novembre". ..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:03
-
7020 Färglitografi
Axel Olsson. Signerad, numrerad 190/350. Färglitog..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:14 -
8115 Färglitografi
Bengt Eriksson, "Narkissos". Signerad. Färglitogra..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:00 -
8350 Färglitografi
Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:10
-
6411 Färglitografi
Bert Håge Häverö (1932-2014). Signerad, numrerad 3..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:40 -
8353 Färglitografi
Denis Paul Noyer (1940), "Maxim´s". Signerad, numr..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:09 -
8445 Färglitografi
Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Vinterlandskap. ..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:43
-
8058 Färglitografi
Gösta Gustavson, "Utsikt från Norr Mälarstrand". S..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:33 -
8179 Färglitografi
Gösta Linderholm (f. 1941), Sverige. Signerad, num..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:24 -
8318 Färglitografi
Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Signerad, numrer..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:47
-
8157 Hängskåp
Lisselotte & Peter Malmsten, 1981, "Oktoberdröm". Signerad. Bemålat. Bredd: 65 cm. Djup: 25 cm, höjd: 81 cm
Utrop: 6.000 kr
Pris just nu 4.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 20:01
-
8021 Färglitografi
Kaj Bernst, Hus med veranda. Signerad, numrerad 19..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:55 -
8389 Färglitografi
Margareta Petré (f. 1943), Sverige. Landskap. Sign..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:49 -
8095 Färglitografi
Mihail Chemiakin (f. 1943), Ryssland. Figurer. Sig..//
Utrop: 400 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:06
-
8351 Färglitografi
Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Vintermotiv Lo..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:10 -
7147 Färglitografi
Solveig Svennegren. Signerad, färglitografi, numre..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:32 -
7168 Färglitografi
Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numre..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:31
-
7138 Färglitografi
Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, ..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:03 -
8473 Färglitografi
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Hus vid stran..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:04 -
8249 Färglitografier
3 st, Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:23
-
7071 Färglitografier
3 st, Oidentifierad konstnär. Signerade och numrer..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:45 -
7163 Färglitografier
4 st, Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. Signe..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:12 -
8106 Fat
+ skålfat, 3 delar, Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:30
-
8148 Vitrinskåp
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Undantaget", mahogny, Stämplad Åfors Möbelfabrik AB, glashyllor, belysning. Bredd: 96 cm, djup: 36 cm, höjd: 176 cm, nyckel
Utrop: 6.000 kr
Pris just nu 4.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 20:11
-
6053 Fat
4 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin, Diameter: 8-16 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:55 -
8041 Fat / konstverk
Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. 22x..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:07 -
8337 Fåtölj
"Ingrid" hög, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige...//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:14
-
8335 Fåtölj
"Mondi soft", design: Jouko Järvisalo, för Inno OY..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:50 -
8150 Fåtölj
+ pall, Arne Norell, "Gripsholm"
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:33 -
7300 Fåtölj
1940-/50-tal, mahogny
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:21
-
7083 Fåtölj
1960-tal, snurrbar. Diameter: 72 cm, höjd: 72 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:30 -
7340 Fåtölj
Anittila OY, "Tequila", skinnklädsel, snurrfunktio..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:31 -
8402 Fåtölj
Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Eva", (+ res..//
Utrop: 3.000 kr
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:37
-
8197 Fåtölj
Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux. ..//
Utrop: 4.000 kr
Aktuellt bud: 4.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:20 -
8198 Fåtölj
Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux. ..//
Utrop: 3.600 kr
Aktuellt bud: 2.800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:21 -
8144 Fåtölj
Farmor, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:49
-
8005 Snurrfåtölj
Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, Tygklädsel, etikettmärkt
Utrop: 8.000 kr
Pris just nu 4.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 20:13
-
8143 Fåtölj
Farmor, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. AB OH ..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:13 -
8400 Fåtölj
Petrus Lindlöf, "Hawaii", tygklädsel
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:55 -
8413 Fåtölj
ställbar
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:28
-
7320 Fåtöljer
2 + 2 st, Pal, Design: Claesson Koivisto Rune för ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:36 -
7324 Fåtöljer
4 st, "Carré soft", Christophe Marchand, för Ycami..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:31 -
8334 Fåtöljer
Ett par, "Mondi soft", design: Jouko Järvisalo, fö..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:18
-
8425 Fåtöljer
Ett par, Galon, nutida
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:49 -
7397 Fåtöljer
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien,..//
Utrop: 8.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:59 -
7315 Fåtöljer
Ett par, Johanson Design, bemålad stålram, tygklädsel
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:07
-
8084 Fåtöljer
Ett par, Johanson Design, bemålad stålram, tygklädsel
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:46 -
8086 Fåtöljer
Ett par, Softline, "Hello" Swivel chair, Design: F..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:04 -
7048 Fickur med klo..
omkring 1900, C. O Gustafsson Flen, silver 800, de..//
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:52
-
8197 Fåtölj
Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux. Kromat stativ, sits i kanvastyg och läder. Bredd: 65 cm. Djup: 83 cm. Höjd: 97 cm, med extra nackkudde
Utrop: 4.000 kr
Pris just nu 4.200 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 20:20
-
8475 Figuriner
+ dosor, 8 delar, porslin. Höjd: 2-10 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:45 -
8090 Fiol med stråke
i väska, Erik Thörnmar, Örebro, 1963. Längd: 59 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:07 -
8470 Fiskbestick
11 delar, Nysilver, omkring 1900, 5 + 5 + 1 st, GA..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:22
-
1009 Fladdermusfåtölj
Cuero Design, Metall, läder. Bredd: 87 cm, höjd: 9..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:51 -
8366 Fönster
6 st, modell äldre, 77x67 ca
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:12 -
8458 Fruktfat
+ assietter, 11 delar, Sarreguemines, Frankrike, m..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:45
-
8184 Garderobsskåp
1920-tal, bemålad. Bredd: 90 cm, djup: 54 cm, höjd..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:35 -
8167 Glas
5 + 2 st, "Harlequin" Berit Johansson, Gense. Höjd..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:56 -
8459 Glasservisdelar
23 delar, på fot, 4a storlekar. Höjd: 14,5-19 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:58
-
8057 Glasservisdelar
29 delar, Helga, bland annat rödvinsglas
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:01 -
8189 Glasservisdelar
33 delar, Carolina Gynning (f. 1978), Sverige. Röd..//
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:04 -
8105 Glasservisdelar
46 delar, slipad dekor. Höjd: 10-14 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:14
-
8277 Teburk
porslin, Kina, 1900-tal, i låda, Dekor ur "Romance of the three Kingdoms", porslin. Längd: 17,5 cm. Djup: 17,5 cm, höjd: 30 cm
Utrop: 2.000 kr
Pris just nu 4.000 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:14
-
8069 Glasservisdelar
61 delar, Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sve..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:14 -
8272 Glastavla
Del från flipperspel, inramad, "Williams Electroni..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:20 -
8365 Golvlampa
1950-tal. Höjd: 150 ca
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:06
-
8417 Golvlampa
1980-tal, metall. Höjd: 120 ca
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:12 -
8146 Golvlampa
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Staken", Brän..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:14 -
8430 Golvlampa
mässing, höj- och sänkbar. Höjd: 137 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:30
-
8201 Golvlampa
mässing. Höjd: 162 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:18 -
8416 Golvlampa
metall. Höjd: 132 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:56 -
8391 Golvlampa
Tidigt 1900-tal, trä. Höjd: 175 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:31
-
8217 Golvlampa
Tyringe Konsthantverk, mässing, ledad arm. Höjd: 1..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:05 -
8121 Golvlampfot
NK 32786. Höjd: 136 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:05 -
8175 Golvlampfot
smide. Höjd: 120 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:03
-
1012 Färglitografi
Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. "7 Novembre". Signerad, numrerad 52/125. Färglitografi. Bladets mått: 75x55,5, yttermått inklusive ram: 83x64 cm
Utrop: 5.000 kr
Pris just nu 3.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:03
-
7321 Golvlampor
Ett par, furu, 2-ljuspunkter. Höjd: 130 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:07 -
7034 Golvvas
Nittsjö. Blåglaserat stengods, insats i metall. Hö..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:45 -
8299 Grafiskt blad
Lena Vik, "Fossil 2". Signerad, numrerad 26/60, Gi..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:09
-
6455 Grafiskt blad
Mikael Persbrandt (f. 1963), Sverige. Signerad, nu..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:02 -
6456 Grafiskt blad
Mikael Persbrandt (f. 1963), Sverige. Signerad, nu..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:04 -
8315 Gunghäst
modell äldre, bemålad, trä / metallskenor. Längd: ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:07
-
8100 Gyllenläder
13 bitar
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:42 -
8118 Hållare till s..
Ett par, silver, Göteborg, 1796. Diameter: 6 cm. H..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:54 -
8438 Hallbyrå
nutida. Bredd: 67 cm, djup: 25 cm, höjd: 72 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:56
-
8110 Hängskåp
"1768", senare bemålning. Bredd: 54 cm, djup: 34 c..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:21 -
8111 Hängskåp
1800-tal, kompletterad. Bredd: 37 cm, djup: 24 cm,..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:17 -
8157 Hängskåp
Lisselotte & Peter Malmsten, 1981, "Oktoberdröm". ..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:01
-
8073 Stolar
6 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben, märkta By Fritz Hansen 1974
Utrop: 6.000 kr
Pris just nu 3.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:28
-
8087 Herrarmband
2 st, Tissot Seastar & Seiko
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:15 -
8187 Hörnskåp
1940-tal, Dekor med fiskar & intarsia, kulfötter. ..//
Utrop: 1.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:14 -
8190 Hörnskåp
nutida. Höjd: 174 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:06
-
8361 Hurtsar
2 st, tidigt 1900-tal, mahogny, intarsia. Längd: 3..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:39 -
8457 Ikon
handmålad, nutida, pannå, 24x18 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:29 -
8183 Imperialsäng
mahogny, utdragbar, längd 103-183 (innermått), nya..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:56
-
8307 Irish coffee /..
6 st, Royal Crina. Höjd: 10 cm
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:37 -
8022 Jordglob
Räths, "Fysisk-Politisk Jordglob", Leipzig. Höjd: ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:42 -
8257 Jultallrikar
13 st, Royal Copenhagen. Diameter: 18,5 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:49
-
8212 Kaffe-/ teservis
70 del ca, Rosenthal, Sanssouci, (bla 32 kaffekoppar)
Utrop: 2.000 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:29 -
8258 Kaffeservis
21 delar, Eschenbach, Bavaria, 11 koppar med fat +..//
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:11 -
8027 Kaffeservis
24 delar, Arabia
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:35
-
8309 Matta
"Marocko modarnt", 167x 235
Utrop: 4.200 kr
Pris just nu 3.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:33
-
8467 Kaffeservis
3 delar, silver, GM, 1907, graverad. Höjd: 14-32, ..//
Utrop: 6.000 kr
Aktuellt bud: 6.400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:47 -
8252 Kaffeservis
8 delar, Tuscan, England. 4 koppar med fat + 4 ass..//
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:20 -
8055 Kaffeskedar
12 st, Georg Jensen, Sterlingsilver, "KAK". Längd:..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:41
-
8083 Kaffeskedar
12 st, nysilver, otydlig stämpel. Längd: 12 cm, Vi..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:23 -
8194 Kandelaber
Gusum, 5-ljusarmar. Höjd: 24 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:35 -
7108 Kandelaber
Nysilver, 5 ljusarmar. Bredd: 50 cm. Höjd: 62 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:57
-
8222 Kandelaber
pläterad, nutida, äldre stil. Höjd: 30 cm
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:15 -
8054 Kanna
Bing & Grøndahl. Höjd: 17 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:50 -
8208 Kanna
Konstglas, ej signerad. Höjd: 41 cm
Utrop: 400 kr
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:08
-
8016 Kanna / vas
Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Ur serien "Bonbon..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:03 -
8109 Kannor
3 st, keramik / porslin, med metallock, bland anna..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:37 -
8406 Karaffer
2 par, Kristall, omkring 1900. Höjd: 29-34 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:23
-
8086 Fåtöljer
Ett par, Softline, "Hello" Swivel chair, Design: Flemming Busk, designad för Kylie Minogue
Utrop: 5.000 kr
Pris just nu 3.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 19:04
-
8133 Karaffer
3 st, omkring 1900. Höjd: 30-37 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:10 -
8407 Karaffer
6 st, olika modeller och åldrar. Höjd: 21-29 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:36 -
7398 Karaffer
Ett par, Sovjetunionen USSR, Lomonosov. Höjd: 25 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:09
-
8171 Karmstol
"Gripsholm", Arne Norell
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:48 -
7184 Karmstol
1960-tal, benställning i svärtad metall, sits och ..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:40 -
7330 Karmstol
Charles och Ray Eames, Eames Plastic Armchair, Vit..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:02
-
7331 Karmstol
Charles och Ray Eames, Eames Plastic Armchair, Vit..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:04 -
8119 Karmstol
Gustaviansk stil, omkring 1900
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:49 -
7318 Karmstol
Lammhult, "archal", Design: Johannes Foersom & Pet..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:29
-
7311 Karmstol
Lammhult, "archal", Design: Johannes Foersom & Pet..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:59 -
7316 Karmstolar
4 st, "Oscar", House doctor, metallstomme, flåtad ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:12 -
8336 Karmstolar
Ett par, design: Yrjö Kukkapuro (f. 1933), Finland..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:22
-
8001 Litografiskt blad
John Bauer (1882-1918), Sverige. "Den lilla prinsessan och trollen", Litografi no 6 ur sviten Troll, 1915, ej signerad, bladets mått: 12,3x8,7, yttermått inklusive ram: 42x33 cm
Utrop: 6.000 kr
Pris just nu 3.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 19:14
-
8371 Karmstolar
Ett par, Karin Mobring, "Torpet", för IKEA, 1960-t..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:58 -
8332 Karta
kolorerad gravyr, "Regni Sueciae", Ioh Bapt Homann..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:54 -
7203 Karusellbord
omkring 1900, England, bordsskiva med skinnklädsel..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:40
-
8097 Keramik / pors..
3 delar, Sovjetunionen USSR. Höjd: 6-13 cm, längd:..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:58 -
8355 Klubbfåtöljer
Ett par, 1930-tal, omklädda
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:49 -
7354 Koffertar
3 st. Längd: 75-100 cm, d 42-54 cm, höjd: 24-34 cm
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:08
-
8432 Kökspall
Anderstorps Werkstads AB (AWAB), 1950-tal, kromad ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:18 -
8415 Kökspall
med stege, bemålad, trä och metall. Höjd: 60 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:04 -
8120 Konsolbord
Gustaviansk stil, omkring 1900. Bredd: 85 cm, djup..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:52
-
8192 Konstböcker
9 st, modell äldre
Utrop: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:16 -
8039 Konstverk
Agneta Spångberg. Signerad, Glaserad terrakotta, 2..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:34 -
8420 Kontorsstol
modell äldre. Trä och metall, stoppning
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:43
-
8323 Cigarettetui
Silver / emalj, Ryssland, Aleksandr Timofeyevich Shevyakov, S: t Petersburg, 1882,10,5x7,5. Vikt: 233g
Utrop: 5.000 kr
Pris just nu 3.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 19:19
-
8322 Kopp
Kröningskopp, 1937, Kung Georges VI & Elsabeth. Hö..//
Utrop: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:12 -
8042 Koppar & skålar
9 delar, Pillivuyt, Frankrike
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:41 -
8381 Kopparföremål
7 delar, bland annat aladåbform och bulkruka, 1800..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:58
-
8221 Kopparföremål
8 delar, modell äldre
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:28 -
8384 Koppargryta
längd: 52 cm, höjd: 21 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:47 -
8218 Kopparstick
"La Scandinavie 1647", kolorerad, 30,5x30 cm, ytte..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:02
-
8280 Kopparstick
Drottning Kristina, petit sculpsit Sebastian Bourd..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:43 -
8281 Kopparstick
Fätmarskalk Hans Christoffer, Köningsmark, oramat ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:36 -
8279 Kopparstick
Föreställande Esbjörn Christian Reuterholm(1710-17..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:15
-
8325 Kopparstick
K Edvard the Confessor, 38x22 cm, yttermått inklus..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:36 -
8282 Kopparstick
Maria Magdalena af Helffenstein - Wiesensteig (156..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:24 -
8412 Korgstol
Bemålad
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:53
-
8006 Matta
Orientalisk, Semiantik, Persien, motiv med blommor & djur, 238x320
Utrop: 5.000 kr
Pris just nu 3.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 19:29
-
8316 Korgstol
höjd: 43-111
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:17 -
8060 Krukor
7 delar, Höganäs. Höjd: 6-13 cm
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:39 -
8125 Krus
Höganäs. Höjd: 35 cm
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:33
-
8368 Lampbord
Ett par, nutida, metall / komposit. Bredd: 50 cm, ..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:37 -
8367 Lampbord
Ett par, nutida, skiva av glas, metallunderrede, (..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:19 -
8423 Lampbord
Ett par, nutida. Diameter: 40-50, höjd: 38-45 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:55
-
7350 Lampbord
rokokostil. Bredd: 37 cm. Djup: 26 cm, höjd: 47 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:08 -
8028 Lampett
Hans Kögl, Tyskland, metall, 1970/80-tal. Floral, ..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:05 -
5195 Leksaker
2 delar, Samearbete, modell äldre, docka + Komsio...//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:38
-
8472 Leksaker
3 delar, trä. Längd: 28-35 cm
Utrop: 400 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:54 -
8408 Litografi
Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerad, landsk..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:18 -
8174 Litografi
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Tummelisa". Si..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:07
-
8009 Skulptur
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Sittande kvinna. Monogramsignerad ABL. Stengods, på träsockel. Djup: 11 cm. Höjd: 16 ink sockel
Utrop: 5.000 kr
Pris just nu 3.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 20:18
-
8223 Litografi
Vy över Prag "1606", eftertryck, yttermått inklusi..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:04 -
8001 Litografiskt b..
John Bauer (1882-1918), Sverige. "Den lilla prinse..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:14 -
8440 Ljuskrona
Gustaviansk stil, höjd, 67 cm
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:10
-
8426 Ljuskrona
med prismor. Höjd: 50 cm
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:29 -
8113 Ljuskrona
Oscariansk, mässing, 4-ljusarmar. Diameter: 37 cm,..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:22 -
8112 Ljuskrona
plåt, 9-ljusarmar, modell äldre, Dia 50, höjd: 34 ca
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:50
-
7129 Ljuslykta
Kosta Boda, Ludvig Lögren, "still life". Höjd: 9 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:12 -
8088 Ljusstakar
+ dubbelkarott, 3 delar, Pläterat, England. Längd:..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:43 -
8226 Ljusstakar
2 st, mässing, Skultuna & Gusum, snarlika, tidigt ..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:45
-
8061 Ljusstakar
3 st, mässing, på kulfötter. Mora. Höjd: 5 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:41 -
8077 Ljusstakar
Ett par, Celeste, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige...//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:05 -
8216 Ljusstakar
Ett par, Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. "Lek..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:49
-
8248 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Kvinna med nejlika. Signerad. Olja på duk, 33x26 cm, yttermått inklusive ram: 42x34 cm
Utrop: 1.500 kr
Pris just nu 3.600 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:39
-
8321 Ljusstakar
Torben Örskov & co, Danmark. Ett par. Mässing. Höj..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:34 -
8018 Ljusstake
+ frukt, 2 delar, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:17 -
8128 Ljusstake
England, omkring 1900, pläterad. Höjd: 30 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:27
-
8455 Lockurna
"Dresden". Höjd: 27 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:09 -
8354 Lodur
Gustav Becker GB, Sent 1800-tal. Höjd: 125, 2 st l..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:35 -
8364 Målarstege
trä, modell äldre. Höjd: 148 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:49
-
8074 Malmkrona
8 st ljusarmar, omkring 1900, krönt med dubbelörn...//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:59 -
8463 Mässdräkt
Militär, storlek: 48 ca
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:34 -
8153 Matbestick
18 delar, silver, 1939. Längd: 21-26, vikt: 1180g ..//
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:41
-
8232 Matbord
DoubleUp, Utdragbart. Laminat / trä, Bredd: 2x96 c..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:55 -
7333 Matbord
Grå glasskiva / metallunderrede, nutida. Diameter:..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:09 -
6134 Matbord
NK, "Morgan", 1923, mahogny, pelarfot. Etikettmärk..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:13
-
1007 Oljemålning
Gustaf Wilhelm Palm (1810-1890), Sverige. Landskap med motiv från Wäddö Kanal, Signerad, daterad 1885, Olja på duk, 40x49 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
Utrop: 4.000 kr
Pris just nu 3.000 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 19:13
-
8204 Matsalsgrupp
5 delar, Gustaviansk stil, bord + stolar + 2 st il..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:42 -
7335 Matsalsskåp
Gustaviansk stil. Bredd: 117 cm, djup: 49 cm, höjd..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:18 -
8443 Matservis
103 delar, "Stjärnsund", Gefle, design: Eugen Tros..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:19
-
7303 Matservis
58 delar, Eschenbach, Bavaria. Dekor med förgylld ..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:03 -
8251 Matservis
67 delar, Rosenthal, Winifred. 12 mattallrikar, 11..//
Utrop: 1.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:35 -
8080 Matservis
ALP Lidköping. Ca 64 delar. Dekor med förgylld kan..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:36
-
8306 Matservis
ca 50 delar, "Vesta", Rörstrand
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:53 -
8453 Matservisdelar
17 delar, "Magnolia", Hutschenreuther
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:20 -
7128 Matservisdelar
52 delar, "Blåklint", Fyrklövern, porslin, 6+ 1 ma..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:49
-
8082 Matservisdelar
58 delar, Rörstrand, porslin, 12 mattallrikar, 12 ..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:22 -
8309 Matta
"Marocko modarnt", 167x 235
Utrop: 4.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:33 -
6186 Matta
Gabbeh Ghobi, 170x247 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:48
-
8007 Skulptur
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Sittande kvinna, Stengods, monogramsignerad ABL. Längd: 17 cm. Höjd: 13 cm
Utrop: 4.000 kr
Pris just nu 2.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:01
-
6185 Matta
Gabbeh Ghobi, 204x291 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:44 -
6184 Matta
Gabbeh Ghobi, 206x290 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:41 -
6183 Matta
Gabbeh Golsang, 260x361 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:35
-
7426 Matta
Handtuftad, 80x200 ca
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:38 -
8404 Matta
Indien, "Mogul", 95x155 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:29 -
6123 Matta
Kashmar, 300x385 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:15
-
8344 Matta
Kina, 138x200 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:19 -
6187 Matta
nöthår, 150x230 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:50 -
8065 Matta
orientalisk, 110x2210 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:35
-
8151 Matta
Orientalisk, 195x250 ca
Utrop: 2.000 kr
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:54 -
8310 Matta
Orientalisk, 216x309 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:43 -
7423 Matta
Orientalisk, Bochara, 84x307 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:34
-
7106 Bord
TAF Studios, "70/70", Muuto, Finland. Mat-/arbetsbord, benställning i lackad aluminium, plywoodskiva med laminat. Bredd: 85 cm
Utrop: 4.000 kr
Pris just nu 2.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 19:48
-
7425 Matta
Orientalisk, Galleri, 81x375 ca
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:37 -
8441 Matta
Orientalisk, galleri, 85x330
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:33 -
8020 Matta
Orientalisk, Karachi, 190x241 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:46
-
8314 Matta
orientalisk, Kelim Afghan, 137x195 cm
Utrop: 2.400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:43 -
8311 Matta
orientalisk, Kelim Afghan, 146x199 cm
Utrop: 2.400 kr
Aktuellt bud: 2.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:27 -
8302 Matta
Orientalisk, Kelim Afghan, 149x198 cm
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:04
-
8313 Matta
Orientalisk, Kelim Afghan, 152x201 cm
Utrop: 2.400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:26 -
8312 Matta
Orientalisk, Kelim Afghan, 155x193 cm
Utrop: 2.400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:47 -
8304 Matta
Orientalisk, Keshan, 217x299 cm
Utrop: 6.400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:53
-
8006 Matta
Orientalisk, Semiantik, Persien, motiv med blommor..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:29 -
8303 Matta
Orientalisk, Ziglar Ariana, 168x239 cm
Utrop: 5.800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:17 -
8308 Matta
Orientalisk, Ziglar Ariana, 170x233 cm
Utrop: 7.800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:32
-
8198 Fåtölj
Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux. Kromat stativ, sits i kanvastyg och läder. Bredd: 65 cm. Djup: 83 cm. Höjd: 97 cm, med extra nackkudde
Utrop: 3.600 kr
Pris just nu 2.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 20:21
-
8213 Mattallrikar
52 st, Hackefors, 3 olika storlekar
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:01 -
8066 Mattor
2 st, Vandra Rugs, handvävda
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:47 -
8132 Muggar
+ tallrikar & formar, 21 delar, Rustik, Britt-Loui..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:07
-
8085 Nattygsbord
Ett par, 1950/60-tal, teak. Bredd: 43 cm, djup: 33..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:43 -
8418 Nattygsbord
Ett par, mahogny, Etikettmärkt NK. Bredd: 60 cm, d..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:15 -
8214 Nespressomaskin
+ kapselställ, "Nespresso". Längd: 36 cm, höjd: 28..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:22
-
8149 Notställ
2 st, Jugend, tidigt 1900-tal. Höjd: 75-94 cm
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:37 -
8278 Offset
Hiroshi Sugimoto (f. 1948), Japan. "Ionian Sea San..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:46 -
8284 Offset
Sven Hedin (1865-1952), Sverige. 12 st ramade illu..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:14
-
8244 Olja / blandte..
Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Kvinna med hun..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:52 -
8196 Olja / collage
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, olja på Texti..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:03 -
8327 Oljemålning
1600/1700-tal, Sällskap med hästar & hund. Olja på..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:15
-
8153 Matbestick
18 delar, silver, 1939. Längd: 21-26, vikt: 1180g Brutto
Utrop: 4.000 kr
Pris just nu 2.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 20:41
-
8071 Oljemålning
1800-tal, Värdshusscen, Monogramsignerad. Olja på ..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:25 -
7144 Oljemålning
Åke Rudolf Nisson. Signerad, daterad -69, Pank och..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:15 -
8263 Oljemålning
Alwin Dahl (1889-1971), "Snön smälter". Signerad. ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:48
-
7260 Oljemålning
Arnold Lindblom (f. 1930), Sverige. "Gryning i ham..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:12 -
8326 Oljemålning
Axel Schovelin (1827-1893), Danmark. Utsikt mot Kr..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:25 -
8003 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Blomsterstillebe..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:59
-
8004 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Blomsterstillebe..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:57 -
8349 Oljemålning
Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Figurer på äng...//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:42 -
8242 Oljemålning
Bengt Riton (1945-1994), Sverige. Konstnär. Signer..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:15
-
8237 Oljemålning
Bert Zedrén, Stilleben med kaffekvarn. Signerad. O..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:43 -
8247 Oljemålning
Birger Welander (f. 1916), Sverige. Sydländskt tor..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:05 -
8178 Oljemålning
Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Västkusten. Signe..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:10
-
8278 Offset
Hiroshi Sugimoto (f. 1948), Japan. "Ionian Sea Santa Cesarea 1990, no 345". Ej signerad, titeln stämplad i passepartouten. Bildmått: 24x30,5 cm, yttermått inklusive ram: 38x49 cm
Utrop: 5.000 kr
Pris just nu 2.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 20:46
-
8271 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård Velli..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:12 -
7385 Oljemålning
Cecilia Larsson (f. 1956), Sverige. "Stilleben", m..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:07 -
7383 Oljemålning
Cecilia Larsson (f. 1956), Sverige. Stilleben, mon..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:03
-
8243 Oljemålning
Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Begravning. Si..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:54 -
7232 Oljemålning
Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, kvin..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:58 -
7230 Oljemålning
Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, Kvin..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:54
-
7219 Oljemålning
Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, Stad..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:19 -
7221 Oljemålning
Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, Waxh..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:27 -
8248 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Kvinna med n..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 3.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:39
-
8233 Oljemålning
Eric Rhönnstad (1909-1980), Sverige. "Mastviken Gl..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:24 -
8234 Oljemålning
Eric Rhönnstad (1909-1980), Sverige. Vinterlandska..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:35 -
8269 Oljemålning
Ernst Nilsson (1892-1937), Sverige. Stilleben. Sig..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:05
-
8019 Skulptur
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Stengods, monogramsignerad ABL. Sittande kvinna. Längd: 14 cm. Höjd: 15 cm
Utrop: 4.000 kr
Pris just nu 2.800 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 20:54
-
8329 Oljemålning
Eva Ström Svensson (1948), stilleben med tidning. ..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:20 -
7061 Oljemålning
Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), Sverige. Signe..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:44 -
8437 Oljemålning
Fredrik Hage (1883-1947), (Född Carlsson), motiv m..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:37
-
8180 Oljemålning
Georg Lodström (1915-1972), Sverige. "Sol över Kla..//
Utrop: 2.000 kr
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:59 -
2159 Oljemålning
Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Oxar, Signerad,..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:04 -
1007 Oljemålning
Gustaf Wilhelm Palm (1810-1890), Sverige. Landskap..//
Utrop: 4.000 kr
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:13
-
8059 Oljemålning
Gustav Fogelberg, Stilleben med penslar. Signerad...//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:42 -
8245 Oljemålning
Håkan Stenberg "Ossram", Signerad, daterad 1984. "..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:02 -
8246 Oljemålning
Håkan Stenberg "Ossram". Signerad, daterad 1984, "..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:56
-
8376 Oljemålning
Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Vinterlan..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:39 -
8154 Oljemålning
Ivar Bengtsen (f. 1947), Sverige. "Adelsgatan, Vis..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:58 -
8165 Oljemålning
Ivar Bengtsen (f. 1947), Sverige. "Blommande trädg..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:22
-
8414 Trädgårdssoffa
gavlar i järn, sits och rygg med träribbor. Längd: 134 cm
Utrop: 1.500 kr
Pris just nu 2.600 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 19:36
-
8164 Oljemålning
Ivar Bengtsen (f. 1947), Sverige. "Höst i trädgård..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:19 -
8155 Oljemålning
Ivar Bengtsen (f. 1947), Sverige. "Påskstilleben"...//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:50 -
8163 Oljemålning
Ivar Bengtsen (f. 1947), Sverige. "Stilleben". Sig..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:15
-
6078 Oljemålning
Juho Suni (1921-1992), Sverige. Signerad, kvinna m..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:36 -
8267 Oljemålning
Kurt Carendi (1905-1971), Sverige. Komposition. Si..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:46 -
8067 Oljemålning
Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Landskap. Sign..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:50
-
6450 Oljemålning
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Nya Guinea". S..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:47 -
8123 Oljemålning
Lars Tärning (f. 1945), Sverige. "på spegelfat". S..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:05 -
8447 Oljemålning
Lee Reynolds (f. 1936), USA. Innerträdgård. Signer..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:07
-
8396 Oljemålning
Leo Janis (f. 1922), Lettland. Interiör. Signerad...//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:32 -
8052 Oljemålning
Mona Sjöström, Kvinnor. Signerad, daterad -98. Olj..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:28 -
2107 Oljemålning
Monica Holm (f. 1947), Sverige. "Hus i kvällsljus"..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:54
-
8358 Vas
Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 27 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 2.400 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:08
-
8454 Oljemålning
Nils-Olof Bernander, Stockholmsmotiv. Signerad, 43..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:22 -
8240 Oljemålning
Nora von Samson-Himmelstierna (1891-1982), Porträt..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:29 -
7095 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, utsikt från e..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:25
-
8347 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Fåglar i vinterlandskap. S..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:10 -
8050 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Figurer. Signerad, oramad...//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:52 -
8002 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Landskap, inköpt i Estland..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:53
-
8343 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, daterad ..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:47 -
7206 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Otydlig signatur, kyrkoint..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:45 -
7212 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Rastande sällskap, omkring..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:58
-
7213 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad a Pannetier, Kust..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:20 -
8388 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad A Segerborg, Date..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:57 -
8261 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad G Ewertz, Kvinna ..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:43
-
8177 Stolar
5 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. STOLAB. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben, bemålade
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 2.400 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:57
-
8262 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad G Ewertz, kvinna ..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:35 -
8140 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad kvinna i vattenbr..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:39 -
8072 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad L Zerboni, Kortsp..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:45
-
8393 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad Th Lindh, Gårdsla..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:45 -
7210 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, "Los Domingas en..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:53 -
8390 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -92, sta..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:44
-
8273 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1968. Ol..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:15 -
8266 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Daterad 2003, He..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:44 -
8265 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 2004, Vi..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:53
-
8181 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, figurer i landsk..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:04 -
8051 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Hus & träd. "Gal..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:18 -
8394 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap med fig..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:22
-
8302 Matta
Orientalisk, Kelim Afghan, 149x198 cm
Utrop: 2.600 kr
Pris just nu 2.200 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 19:04
-
8238 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:54 -
7418 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Vintermotiv. Olj..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:24 -
8191 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Stilleben, 1940-tal. Signe..//
Utrop: 3.000 kr
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:20
-
6194 Oljemålning
Pelle Thommessen (1912-1979), Norge. Mor och barn...//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:27 -
8268 Oljemålning
Ragnar Alyre (1894-1975), Sverige. "Storm II". Sig..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:15 -
8270 Oljemålning
Rune I Johansson, "Snöfinkar". Signerad, daterad -..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:49
-
8387 Oljemålning
Simon Dahl, skånegård. Signerad. Olja på duk, 29x4..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:59 -
7224 Oljemålning
Sven Ekstedt (1894-1950), Sverige. Signerad, dater..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:37 -
7379 Oljemålning
Tamara Malmeström, "Skall dagen randas". Signerad,..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:55
-
8142 Oljemålning
Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Timmersläde. Sig..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:08 -
7259 Oljemålning
Vilhelm Bille (1864-1908), Danmark. Marin. Signera..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:10 -
8342 Oljemålning
Wiklon Wallin, Stockholmsvy. Signerad, daterad 192..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:08
-
8139 Skrin
+ tänger, 3 delar, silver. Längd: 9-18 cm, vikt: 515g ca
Utrop: 2.400 kr
Pris just nu 2.200 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 19:16
-
8264 Oljemålningar
2 st, Alwin Dahl (1889-1971), landskap, "Skogsväge..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:16 -
8193 Oljemålningar
2 st, CA Strömbäck. Signerad, daterad 1908. Olja p..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:50 -
8096 Örhängen
Ett par 8& 18k, med stenar. Längd: 2 cm, vikt: 6,5..//
Utrop: 2.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:48
-
7323 Pallar
2 st, "Pint", Materia, stålstomme / tygklädsel. Hö..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:29 -
8449 Parti nysilver
skålar / kaffeservis, Fruktknivsskäll mm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:37 -
8468 Parti silver
9 delar, bland annat punschkoppar. Höjd: 5-8 cm, v..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:04
-
7117 Pastell
Carl Brandt, Signerad, daterad -94, sjölandskap, 3..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:06 -
7287 Pastell
Göran Strååt (1913-1994), Sverige. Porträtt. Signe..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:43 -
8439 Piedestal
1880-tal, mahogny, Intarsia. Diameter: 42 cm, höjd..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:54
-
8158 Piedestal
Stenskiva, diameter: 27, höjd: 41 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:13 -
8424 Piedestal
stenskivor. Längd: 26 cm, djup: 26 cm, höjd: 75 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:29 -
8363 Pinnstolar
4 st, Gemla, trä, modell äldre
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:03
-
8326 Oljemålning
Axel Schovelin (1827-1893), Danmark. Utsikt mot Kroneborgs slott. Signerad. Olja på duk, 29x36 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 2.200 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 20:25
-
8227 Plåtbricka
Genombruten dekor, handmålad. Signerad Ann Hockeme..//
Utrop: 400 kr
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:39 -
8340 Plåtburkar
2 st, England. Längd: 12,5-18. Höjd: 9-17 cm
Utrop: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:49 -
8229 Plunta
Gustaf V, saknar propp. Höjd: 21 cm
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:22
-
8064 Pokaler
2 st, silver. Möllenborg 1943 respektive GAB. Vikt..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:05 -
8131 Pokalglas
+ starkvinsglas, 3 delar. Höjd: 15-19 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:42 -
6363 Pubtavla
Newmarket Tavern, bemålat trä. Höjd: 90 cm, bredd:..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:41
-
8025 Räknesnurror
2 st, modell äldre. Längd: 30-37 cm
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:54 -
8328 Ram
omkring 1900, mahogny, med tryck föreställande Joh..//
Utrop: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:10 -
8068 Ram
yttermått inklusive ram: ca 99x83 cm
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:08
-
8094 Ramar
5 st, omkring år 1900 cm, yttermått inklusive ram:..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:17 -
7041 Reservoarpenna
Mont Blanc, fjäder i 14k guldplätering, Meisterstü..//
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:51 -
8339 Ringar
5 st, silver, bland annat Karl Laine, Sovjet & Alt..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:37
-
8311 Matta
orientalisk, Kelim Afghan, 146x199 cm
Utrop: 2.400 kr
Pris just nu 2.200 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 20:27
-
8017 Rödvinsglas
4 st, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda...//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:50 -
7254 Rökelsekar
Saudi Arabien, Förgylld metall, i originalbox. Höj..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:21 -
7161 Samlarföremål
SAMLING MUSSEPIGG: Mickey Mouse, bland annat Disne..//
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:55
-
7158 Samling böcker..
Albert Engström (1869-1940), Sverige. 21+ 4, tavlo..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:21 -
8378 Såskanna
Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. "Fructus", R..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:58 -
8431 Sekretär
1800-tal, Bonad ek. Bredd: 111 cm, djup: 62 cm, hö..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:21
-
8405 Sekretär
Louis XVI, så kallad Secrétaire à abattant. Bredd:..//
Utrop: 3.000 kr
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:30 -
7216 Serigrafier
2 st, Ron Lior (f. 1971), Sverige. Kvinnor. Signer..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:41 -
7217 Serigrafier
2 st, Ron Lior (f. 1971), Sverige. Kvinnor. Signer..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:43
-
7214 Serigrafier
2 st, Ron Lior (f. 1971), Sverige. Kvinnor. Signer..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:29 -
8433 Serveringsvagn
1950/60-tal, fällbar / lösa brickor, motiv på vaxd..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:27 -
8173 Serveringsvagn
1960-tal, "Artie", Teak, med klaff. Längd: 69 + 25..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:01
-
8313 Matta
Orientalisk, Kelim Afghan, 152x201 cm
Utrop: 2.400 kr
Pris just nu 2.000 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:26
-
8331 Serveringsvagn
Bambu / rotting, med låda & trissor, Dia 42. Höjd:..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:54 -
7180 Servisdelar
Boda Nova. Karaff med värmeställ samt ugnsfat, 2 d..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:15 -
8275 Servisdelar
Mat- och kaffeservis, 25 delar, Ruska, Arabia, ej ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:21
-
7172 Sideboard
Rokokostil, Bredd: 100 cm. Djup: 59 cm. Höjd: 77 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:38 -
6416 Skål
+ vas, blåglaserat, signerat "CJ". Diameter: 14 cm..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:50 -
7130 Skål
Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Satellite", Ko..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:30
-
8013 Skål
Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, dia..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:54 -
8209 Skål
Björk, märkt KB, diameter: 28, höjd: 20 cm
Utrop: 300 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:36 -
8419 Skål
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Elme Glasbruk, ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:45
-
7345 Skål
Eva Bengtsson, keramik. Signerad. Diameter: 26 cm...//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:58 -
8134 Skål
Glas, modell äldre. Diameter: 26. Höjd: 7 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:37 -
8040 Skål
Marie Beckman (f. 1960), Sverige. Monogramsignerad..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:16
-
8402 Fåtölj
Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Eva", (+ reservdelsstol, trasiga ben), firma Karl Mathsson Värnamo, brännstämplade
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 2.000 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:37
-
8260 Skål
nysilver med blå glasinsats + saltkar med sked, 3 ..//
Utrop: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:11 -
7103 Skål på fot
Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. BODA. Höjd: 13 cm
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:39 -
7029 Skål på fot
Sterlingsilver, Borgila. Diameter: 12,5 cm. Höjd: ..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:25
-
8152 Skål på fot
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Boda A..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:02 -
8011 Skålar
+ efterättsskålar, 5 + 7 st, bland annat Orrefors...//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:41 -
7131 Skålar
2 st, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta Boda, ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:33
-
7329 Skålar
8 st, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Fi..//
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:00 -
8108 Skålar på fot
Ett par, sent 1800-tal, empirestil, glas och mässi..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:33 -
6052 Skålfat
Kina, blåvitt kompaniporslin. Diameter: 20 cm. Höj..//
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:53
-
8461 Skålfat
Kina, Dekor med drake, diameter: 32 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:54 -
8141 Skålfat på fot
7 st, glas och nysilver, diameter: 15-27. Höjd: 13..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:51 -
8450 Skåp
1800-tal, furu, två dörrar med bakomliggande hyllp..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:50
-
8056 Bestick
silver, 1800/1900-tal, längd, 12-22. Vikt: 410g ca
Utrop: 2.000 kr
Pris just nu 2.000 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 19:17
-
8200 Skåp
Ett par, barockstil, ek, omkring 1900. Bredd: 46 c..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:58 -
8382 Skolplanscher
2 st, Asien. Längd: 142-146
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:35 -
8139 Skrin
+ tänger, 3 delar, silver. Längd: 9-18 cm, vikt: 5..//
Utrop: 2.400 kr
Aktuellt bud: 2.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:16
-
8202 Skrivbord
England, Läderskiva. Bredd: 137 cm, djup: 77 cm, h..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:35 -
3210 Skrivbord
med fristående hurts på trissor, Osvaldo Borsani &..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:58 -
8225 Skrivbordsupps..
med bläckställ, metall, Man med skottkärra. Längd:..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:05
-
8008 Skulptur
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Sitta..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:15 -
8007 Skulptur
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Sitta..//
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:01 -
8009 Skulptur
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Sitta..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:18
-
8019 Skulptur
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Steng..//
Utrop: 4.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:54 -
8276 Skulptur
Asien, Sovande flicka. Längd: 49 cm, höjd: 31 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:51 -
8296 Skulptur
Catrin Johansson, "Zebra code". Signerad, numrerad..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:57
-
8191 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Stilleben, 1940-tal. Signerad. Olja på duk, 114x88 cm, yttermått inklusive ram: 136x111 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 2.000 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 19:20
-
7099 Skulptur
Dorothy Clough (f. 1930), England. "Linda", Upsala..//
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:33 -
8032 Skulptur
grönpatinerad brons, kopia efter en av de Bysantin..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:25 -
8081 Skulptur
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. "Les deux arb..//
Utrop: 18.000 kr
Aktuellt bud: 10.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:35
-
8099 Skulptur
Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Brons. Signerad,..//
Utrop: 2.000 kr
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:43 -
8043 Skulptur
Katt, konstmassa, Egypten. Höjd: 16 cm
Utrop: 400 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:30 -
8377 Skulptur
Lejon, keramik, guldfärgad, nutida. Längd: 54 cm, ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:40
-
8379 Skulptur
Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Räv ur Skansen, ..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:03 -
8466 Skulptur
Tenn, häst. Längd: 10 cm, höjd: 8 cm
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:34 -
7150 Skulptur/skål
Dino Martens (1894-1970), Italien. Fågel i glas, A..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:09
-
8079 Skulpturer
2 st, hästar, glaserad keramik. Höjd: 12 cm. Längd..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:59 -
8037 Skulpturer
4 st, Djur, järn. Längd: 16-22, höjd: 9-19 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:01 -
8370 Skyltkonsol
järn, modell äldre, (för yttervägg), höjd: 73 cm, ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:14
-
8452 Tekoppar med fat
6 st, "Linnea", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg
Utrop: 2.600 kr
Pris just nu 2.000 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 19:21
-
8403 Slagbord
1970/80-tal, björk. Bredd: 65 + 65x2, djup: 85 cm,..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:21 -
8156 Slagbord
Furu, lådor. Bredd: 42 + 2x63. Djup: 85 cm. Höjd: ..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:02 -
8469 Smörgåsgafflar
7 st, silver, Hallberg, 1972. Längd: 14 cm, vikt: ..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:41
-
7405 Snapsglas
+ starkvinsglas, 12 + 6 st, Anna Ehrner (f. 1948),..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:13 -
8012 Snapsglas
5 st, Orrefors, "Clown", Anne Nilsson (f. 1953), S..//
Utrop: 1.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:11 -
8005 Snurrfåtölj
Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, ..//
Utrop: 8.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:13
-
8172 Snurrfåtölj
Skinn, Götene Möbler
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:53 -
8259 Sockerströare
silver. Längd: 21 cm, vikt: 34 g
Utrop: 400 kr
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:45 -
8374 Soffa
+ fåtölj, rotting, skinnklädsel. Längd: 76-135
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:43
-
6075 Soffa
2-sits låg, Roger Persson för Swedese, "Happy", kr..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:46 -
7388 Soffa
Howardmodell, svängd. Längd: 225 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:17 -
8145 Soffa
Samsas, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd:..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:08
-
8314 Matta
orientalisk, Kelim Afghan, 137x195 cm
Utrop: 2.400 kr
Pris just nu 2.000 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 20:43
-
8357 Soffbord
Englesson, skiva av glas, kromunderrede. Bredd: 14..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:47 -
7122 Soffbord
Svante Skogh, Förenades möbler, Lindköping, Swedis..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:31 -
8186 Solstolar
Ett par, modell äldre, trä / tygklädsel, fällbara
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:21
-
8045 Spegel
1950/60-tal, 92x45 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:26 -
8410 Spegel
1960-tal, teak, Fröseke, 91x43 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:02 -
8254 Spegel
höjd: 94 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:40
-
8122 Spegel
Karl johan, 86x45 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:44 -
8185 Spegel
Norrgavel, brännstämplad, yttermått inklusive ram:..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:32 -
8044 Spegel
Nyrokoko, 62x49 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:17
-
7093 Spegel
omkring 1900, guldbemålad, dekor av pärlbård, 62x7..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:21 -
8205 Spegel
rokokostil, 103x46 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:50 -
7197 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:58
-
8312 Matta
Orientalisk, Kelim Afghan, 155x193 cm
Utrop: 2.400 kr
Pris just nu 2.000 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 20:47
-
8166 Starkvinsglas
+ skålar, 10 delar, Simon Gate (1883-1945), Sverig..//
Utrop: 1.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:34 -
8401 Stol
Gustaviansk stil, sent 1800-tal, bemålad
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:14 -
8362 Stol
Industrimodell, metall, sits och ryggg i trä, märk..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:33
-
8397 Stol
Myran, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz H..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:34 -
7189 Stol
Senbarock, 1700-tal, sits i velour, genombruten ry..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:50 -
8385 Stolar
2 + 1 st, Gustaviansk stil, 1800 & 1900-tal, 2 st ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:10
-
8177 Stolar
5 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sver..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:57 -
7137 Stolar
6 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Gustavu..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:46 -
7304 Stolar
6 st, Gustaviansk stil
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:28
-
7058 Stolar
6 st, Rokokostil, skuren dekor, sits med velour
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:31 -
8073 Stolar
6 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. F..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:28 -
7312 Stolar
8 st, textilklädsel, ej märkta
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:01
-
8096 Örhängen
Ett par 8& 18k, med stenar. Längd: 2 cm, vikt: 6,5g brutto
Utrop: 2.600 kr
Pris just nu 2.000 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 20:48
-
8135 Stolar
Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. "Droppen", Fri..//
Utrop: 8.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:06 -
8147 Stolar
Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Brun..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:21 -
7328 Stolar
Ett par, Charles och Ray Eames, "Eames Plastic Cha..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:52
-
8320 Stolar
Ett par, Sen empire, mahogny
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:26 -
8091 Svärd
Ett par, Svalling, Eskilstuna. Längd: 107 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:39 -
6088 Svepask
1800-tal, björk. Signerad TM. Diameter: 22 cm, höj..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:43
-
8462 Syltkrukor
4 st, bland annat Rörstrand. Höjd: 12-24 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:41 -
8159 Taburett
Karl Johanstil, 1900-tal. Längd: 54 cm. Djup: 37 c..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:40 -
8428 Takarmatur
1900-talets första hälft, mässing, skomakarkupor i..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:45
-
8116 Takarmatur
1910/20-tal, koppar & glaskupor. Höjd: 75 ca
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:12 -
8220 Takarmatur
1930-tal, kupa av glas. Diameter: 21 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:37 -
8049 Takarmatur
1960-tal, glaspärlor 6 prismor. Höjd: 30 ca
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:48
-
8160 Boksnurra
England, Intarsia, Idegran. Längd: 46 cm, djup: 46 cm, höjd: 78 cm
Utrop: 2.600 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:13
-
8422 Takarmatur
1960-tal. Diameter: 51 cm, höjd: 40 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:29 -
8435 Takarmatur
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors, dia..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:18 -
8274 Takarmatur
Gaetano Sciolari, 1960/70-tal, kromad, 12 ljuspunk..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:55
-
7082 Takarmatur
Jo Hammerborg, "Saturn" Fog & Morup, Danmark, kopp..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:27 -
8046 Takarmatur
kupor av glas, 5-ljuspunkter. Höjd: 60 cm
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:12 -
7064 Takarmatur
majolika, 6 ljusarmar i mässing, omgjord fotogenla..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:04
-
8047 Takarmatur
med prismor, diameter: 43 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:51 -
8392 Takarmatur
med prismor, diameter: 45 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:36 -
8427 Takarmatur
med prismor. Diameter: 37 cm
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:54
-
8346 Takarmatur
med prismor. Diameter: 40 cm. Höjd: 35 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:31 -
8048 Takarmatur
med prismor. Höjd: 50 cm
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:07 -
8345 Takarmatur
med prismor. Höjd: 60 ca
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:02
-
8069 Glasservisdelar
61 delar, Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors, formgiven 1957
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:14
-
8070 Takarmatur
PH Takpendel, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danm..//
Utrop: 1.200 kr
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:37 -
8030 Takarmatur
PH Takpendel, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danm..//
Utrop: 1.200 kr
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:26 -
7365 Takarmatur
plast, Lars Schiöler. Höjd: ca 58 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:27
-
8411 Takarmatur
prismor. Diameter: 34 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:22 -
7186 Takarmatur
Tre ljuspunkter, kupor i koppar, vitlackad invändi..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:04 -
8034 Takarmaturer
Ett par, Louis Poulsen, Toldbod 120 pendant, origi..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:56
-
8035 Takarmaturer
Ett par, Louis Poulsen, Toldbod 120 pendant. Höjd:..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:16 -
7063 Takfotogenlampa
omkring 1900, majolika. Höjd: 120 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:51 -
7272 Tallrikar
3 st, Kina, blåvitt kompaniporslin. Diameter: 24,5..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:11
-
8409 Tapetstock
trä / metalldekoration. Höjd: 60 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:28 -
8124 Tavelram
förgylld, modell äldre, med bemålat tryck, ramens ..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:20 -
8277 Teburk
porslin, Kina, 1900-tal, i låda, Dekor ur "Romance..//
Utrop: 2.000 kr
Aktuellt bud: 4.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:14
-
8327 Oljemålning
1600/1700-tal, Sällskap med hästar & hund. Olja på duk, ej signerad, 30x34 cm, yttermått inklusive ram: 49x53
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:15
-
8255 Tekannor
3 st, bland annat Blå Eld. Höjd: 15-18 cm
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:10 -
8452 Tekoppar med fat
6 st, "Linnea", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavs..//
Utrop: 2.600 kr
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:21 -
8170 Tillbringare
Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:26
-
8093 Toilettebord
1950/60-tal, teak. Bredd: 80 cm, djup: 41 cm, höjd..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:24 -
8319 Trädgårdsgrupp
5 delar, Fällbar, Sumperk Tjeckien, trä och metall..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:16 -
8369 Trädgårdsskulp..
Väderkvarn, betong / metall. Höjd: 115 cm
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:04
-
8414 Trädgårdssoffa
gavlar i järn, sits och rygg med träribbor. Längd:..//
Utrop: 1.500 kr
Aktuellt bud: 2.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:36 -
7240 Trågsoffa
omkring 1900, Gustaviansk stil, bemålad. Längd: 18..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:39 -
8444 Träsnitt
Georg Galmin (1915-1970), Sverige. Frukter. Signer..//
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:17
-
8241 Tusch
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Ivor Novello & ..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:07 -
8250 Tusch
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Figur. Signe..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:02 -
7308 Tyg på rulle
Oidentifierad formgivare. 50-talsinsirerat mönster
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:50
-
8232 Matbord
DoubleUp, Utdragbart. Laminat / trä, Bredd: 2x96 cm. Djup: 80 cm, höjd: 75 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 18:55
-
7343 Uppläggningsfat
+ skålar, Mateus, 10 delar. Diameter: 24-39 cm
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:53 -
8231 Väggarmatur
"Kosta-Lampan", plåt, Typ 1401
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:54 -
8465 Väggarmatur
1930-tals stil, nutida. Längd: 44 cm
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:21
-
8031 Väggarmatur
1950-tal, ABF-armatur Norge. Höjd: 90 cm
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:52 -
8129 Väggarmatur
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors, gla..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:52 -
7075 Väggarmatur
J. T Kalmar, mässing. Längd: 30 cm, djup: 23 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:00
-
8230 Väggarmatur
mässing, glaskupa. Höjd: 38 ca
Utrop: 400 kr
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:07 -
7074 Väggarmatur
Öia, mässing. Längd: 22 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:56 -
8182 Väggarmaturer
Ett par, glas / mahogny. Höjd: 33 cm
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:23
-
8036 Väggarmaturer
Ett par, Saxmodell, trä, t210. Höjd: 26 cm, längd:..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:21 -
8464 Vägghylla
Fyra hyllplan, mahogny. Höjd: 76 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:44 -
8161 Vägghylla
med lådor, nutida, Danmark. Bredd: 85 cm, djup: 23..//
Utrop: 1.000 kr
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:18
-
8145 Soffa
Samsas, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 186 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 19:08
-
7171 Väggplatta
Naile Wafin (f. 1920), Signerad NW, Arabia, blomst..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:25 -
8399 Väggur
empirestil, 1900-tal, 47x34 cm
Utrop: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:16 -
8380 Väggvas
Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Hö..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:33
-
8010 Värmeljusstakar
6 st, Owe Elvén, "Eternell", 5 st, Orrefors. Höjd:..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:07 -
8360 Vas
+ fat, 4 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige...//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:45 -
8023 Vas
Aldo Londi (1911-2003), Italien. Märkt Italy, Rimi..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:12
-
8014 Vas
Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala, Savoy, ..//
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:02 -
8024 Vas
glaserad stengodslera, Tilgman Keramik. Höjd: 22 cm
Utrop: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:17 -
8476 Vas
Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Vas. Höjd: 10 cm
Utrop: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:23
-
8206 Vas
Hilkka-Liisa Ahola (f. 1920), Finland. Arabia, ker..//
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:21 -
8224 Vas
jugend, Nils Emil Lundström (1865-1960), Sverige. ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:38 -
7196 Vas
Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Ur serien "Ma..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:52
-
1009 Fladdermusfåtölj
Cuero Design, Metall, läder. Bredd: 87 cm, höjd: 92 cm, djup: 86 cm
Utrop: 3.000 kr
Pris just nu 1.900 kr
Auktionen avslutas
29 juli kl 19:51
-
8477 Vas
Söholm, Stentöj. Höjd: 15 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:45 -
8283 Vas
Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustav..//
UTGICK
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:30 -
8359 Vas
Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustav..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:38
-
8358 Vas
Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustav..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:08 -
8114 Vas med stav
Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta Boda. Höjd: ..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:58 -
7236 Vaser
+ fat, 3 delar, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sver..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:19
-
7265 Vaser
+ fat, 4 delar, Aldo Londi (1911-2003), Italien. M..//
Utrop: 500 kr
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:46 -
7266 Vaser
+ skålfat, 4 delar, Aldo Londi (1911-2003), Italie..//
Utrop: 700 kr
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:48 -
8078 Vaser
+ värmeljusstakar, 6 delar, Iittala & Marimekko, b..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:34
-
8015 Vaser
2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. ..//
Utrop: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:42 -
8029 Vaser
9 st, Helena Tynell (1918-2016), Finland. Vaser, "..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:13 -
8256 Vaser
och ljuslyktor, 5 delar. Orrefors respektive Royal..//
Utrop: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:50
-
8137 Vindflöjel
Smide. Höjd: 33 cm
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:26 -
8305 Vinglas
+ likörglas, 8 + 4 delar, snarlika. Höjd: 9,5-14,5
Utrop: 400 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:17 -
8075 Vinglas
+ sherryglas, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:08
-
8168 Vinglas
6 st, Strömbergshyttan, färgade kupor. Höjd: 18 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:07 -
8101 Vinglas / vatt..
13 delar. Höjd: 13 cm
Utrop: 600 kr
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:11 -
8253 Vinkylare
2 st, aluminium, Frankrike. Höjd: 20 cm
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:56
-
8148 Vitrinskåp
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Undantaget", ..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:11 -
8448 Vitrinskåp
Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 120 cm, djup: 45..//
Utrop: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:55 -
8188 Vitrinskåp
rokokostil, glashyllor. Bredd: 66 cm. Djup: 30 cm,..//
Utrop: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:02
-
7257 Vykort
+ bok, Friedensreich Hundertwasser (1928-2000), Ös..//
Utrop: 800 kr
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:55