![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 10386027
*
nr 1038 6027
Berndt Friberg
(1899-1981), Sverige
Vas, Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio, höjd: 9 cm cm
Berndt Friberg, född 1899, död 1981, svensk keramiker.
Följerätt
Utrop:
2.600 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 maj 2016
kl 20:43:15
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/5 20:38:15
1
Vinnande bud
- Tema
16 maj
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berndt friberg gustavsbergs studio keramik svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige vas
-
7034 Golvvas
med instas i metall, blålaserat stengods, keramik,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:20
-
1013 Serigrafi
Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad 26/2..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:29
*
Berndt Friberg
Berndt Friberg, född 1899, död 1981, svensk keramiker.
Läs mer om 50/60-tal
nr 1038 6027
Berndt Friberg
(1899-1981), Sverige
Vas, Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio, höjd: 9 cm cm
Berndt Friberg, född 1899, död 1981, svensk keramiker.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 2.600 kr |
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 maj 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
16/5 20:38:15 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
16 maj
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.![](/tema/themes/{0C17A3AA-7471-4207-85DD-BD22AFE6A1E9}_183x97.jpg)
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berndt friberg gustavsbergs studio keramik svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige vas
-
7034 Golvvas
med instas i metall, blålaserat stengods, keramik,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:20 -
1013 Serigrafi
Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad 26/2..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:29