ÖVRIGT / Smycken / Ring 11198609
*
nr 1119 8609
Ring
+ hängsmycke, 2 delar, camè, förgyllt silver / mässing & granater
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 juli 2017
kl 19:52:56
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/7 13:42:18
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: camè förgyllt silver hängsmycke mässing & granater ring smycken vintage
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:49
-
6220 Karaffer
3 st, med silvermontering. Höjd: 17-33 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:25
-
6340 Ring
18k guld. Vitguld, tvillingsmodell, med pärla och ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:37
-
7032 Ringar
5 st, silver, med stenar
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:16
-
6355 Serveringsvagn
Kakelplattor / rotting, barockstil. Längd: 67 cm, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:54
-
6210 Serveringsvagn
mässing, två skivor med träimitation, trissor, hål..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:21
*
Ring
nr 1119 8609
Ring
+ hängsmycke, 2 delar, camè, förgyllt silver / mässing & granater
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 17 juli 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
17/7 13:42:18 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: camè förgyllt silver hängsmycke mässing & granater ring smycken vintage
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:49 -
6220 Karaffer
3 st, med silvermontering. Höjd: 17-33 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:25 -
6340 Ring
18k guld. Vitguld, tvillingsmodell, med pärla och ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:37
-
7032 Ringar
5 st, silver, med stenar
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:16 -
6355 Serveringsvagn
Kakelplattor / rotting, barockstil. Längd: 67 cm, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:54 -
6210 Serveringsvagn
mässing, två skivor med träimitation, trissor, hål..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:21