ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 4092356
*
nr 409 2356
Gouache
Lenght: ()
signerad, 20x26
Estimate:
100
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday May 15 2006
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
2/5 13:23:20
1
150 kr
2/5 15:56:54
2
150 kr
2/5 15:58:13
2
Vinnande bud
2/5 15:59:29
2
justering av budtak
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
tomorrow
1 juli at 20:00
-
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
tomorrow
1 juli at 19:40
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
1 juli at 18:12
*
Gouache
nr 409 2356
Gouache
Lenght: ()
signerad, 20x26
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 200 |
Auction date: |
Monday May 15 2006 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
2/5 13:23:20 | 1 | 150 kr |
2/5 15:56:54 | 2 | 150 kr |
2/5 15:58:13 | 2 | Vinnande bud |
2/5 15:59:29 | 2 | justering av budtak |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
tomorrow
1 juli at 20:00 -
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
tomorrow
1 juli at 19:40 -
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
tomorrow
1 juli at 18:12