SILVER & METAL / Silver / Chokladkanna + 4095248
*
nr 409 5248
Chokladkanna +
Lenght: ()
såssnipa, pläter/nysilver
Estimate:
100
Auction date:
Tuesday May 2 2006
at 16:00:00
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: chokladkanna nysilver pläter silver såssnipa ädelmetall
-
6331 CUTLERY
ca 40 pieces, Folke Arström (1907-1997), Sweden. "..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
1 juli at 20:16
-
6229 COASTER
silver, (0, 900). Diameter: 11 cm, weight: 140 gr,
Present: SEK 800
Auction ends
tomorrow
1 juli at 19:23
-
6178 DESSERT FORKS
silver, 6+ 6+ 1+ 1 sked. Length: 11, 5-14, weig..//
Present: SEK 900
Auction ends
tomorrow
1 juli at 20:29
-
6235 DISH
silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1962. Diameter:..//
Present: SEK 450
Auction ends
tomorrow
1 juli at 18:43
-
6233 PHOTOGRAPH FRAME
silver, F Holm, 1904, 20x11. Weight: 95 gr ca,
Auction ends
tomorrow
1 juli at 20:50
-
6024 CREAM JUG
+ sugar bowl, 2 parts, silver, Sheffield, England...//
Present: SEK 1100
Auction ends
tomorrow
1 juli at 18:26
*
Chokladkanna +
nr 409 5248
Chokladkanna +
Lenght: ()
såssnipa, pläter/nysilver
Estimate: | 100 |
---|---|
Auction date: |
Tuesday May 2 2006 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: chokladkanna nysilver pläter silver såssnipa ädelmetall
-
6331 CUTLERY
ca 40 pieces, Folke Arström (1907-1997), Sweden. "..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
1 juli at 20:16 -
6229 COASTER
silver, (0, 900). Diameter: 11 cm, weight: 140 gr,
Present: SEK 800
Auction ends
tomorrow
1 juli at 19:23 -
6178 DESSERT FORKS
silver, 6+ 6+ 1+ 1 sked. Length: 11, 5-14, weig..//
Present: SEK 900
Auction ends
tomorrow
1 juli at 20:29
-
6235 DISH
silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1962. Diameter:..//
Present: SEK 450
Auction ends
tomorrow
1 juli at 18:43 -
6233 PHOTOGRAPH FRAME
silver, F Holm, 1904, 20x11. Weight: 95 gr ca,
Auction ends
tomorrow
1 juli at 20:50 -
6024 CREAM JUG
+ sugar bowl, 2 parts, silver, Sheffield, England...//
Present: SEK 1100
Auction ends
tomorrow
1 juli at 18:26