KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 10458623
*
nr 1045 8623
Hjalmar Falk
(1856-1938), Sverige
Akvarell, Hjalmar Falk (1856-1938), Strandbild, signerad. 1908
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 juli 2016
kl 20:00:08
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/7 12:18:43
1
Vinnande bud
4/7 18:33:48
2
1.100 kr
4/7 18:33:48
1
1.200 kr (Budbetjänt)
4/7 19:54:47
2
1.600 kr
4/7 19:54:47
1
1.700 kr (Budbetjänt)
4/7 19:55:08
2
1.800 kr
4/7 19:55:08
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Hjalmar Falk
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
Läs mer om Hjalmar Falk
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller hjalmar falk strandbild svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
1001 Akvarell
Carl Johan Forsberg (1868-1938), Sverige. (1868-19..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:49
-
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:03
-
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:16
-
6429 Akvarell
Kerstin Glimstedt Eriksson. Signerad, akvarell, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:52
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:20
*
Hjalmar Falk
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Hjalmar Falk
nr 1045 8623
Hjalmar Falk
(1856-1938), Sverige
Akvarell, Hjalmar Falk (1856-1938), Strandbild, signerad. 1908
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 juli 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/7 12:18:43 | 1 | Vinnande bud |
4/7 18:33:48 | 2 | 1.100 kr |
4/7 18:33:48 | 1 | 1.200 kr (Budbetjänt) |
4/7 19:54:47 | 2 | 1.600 kr |
4/7 19:54:47 | 1 | 1.700 kr (Budbetjänt) |
4/7 19:55:08 | 2 | 1.800 kr |
4/7 19:55:08 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Hjalmar Falk
Hjalmar Falk, svensk mÃ¥lare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.Läs mer om Hjalmar Falk
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller hjalmar falk strandbild svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
1001 Akvarell
Carl Johan Forsberg (1868-1938), Sverige. (1868-19..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:49 -
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:03
-
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:16 -
6429 Akvarell
Kerstin Glimstedt Eriksson. Signerad, akvarell, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:52 -
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:20