ÖVRIGT / Speglar / Spegel 16034023
*
nr 1603 4023
Spegel
+ konsolbord, Gustaviansk stil. Höjd: 138+ 76
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 mars 2024
kl 19:49:21
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/3 06:53:00
1
1.000 kr
4/3 18:57:32
2
1.100 kr
4/3 18:59:16
1
1.500 kr
4/3 19:05:27
2
1.300 kr
4/3 19:05:27
1
1.400 kr (Budbetjänt)
4/3 19:40:14
3
1.500 kr
4/3 19:40:14
1
1.500 kr (Budbetjänt)
4/3 19:44:21
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt konsolbord spegel speglar
-
8045 Spegel
1950/60-tal, 92x45 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:26
-
8410 Spegel
1960-tal, teak, Fröseke, 91x43 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:02
-
8254 Spegel
höjd: 94 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:40
-
8122 Spegel
Karl johan, 86x45 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:44
-
8185 Spegel
Norrgavel, brännstämplad, yttermått inklusive ram:..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:32
-
8044 Spegel
Nyrokoko, 62x49 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:17
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1603 4023
Spegel
+ konsolbord, Gustaviansk stil. Höjd: 138+ 76
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 mars 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/3 06:53:00 | 1 | 1.000 kr |
4/3 18:57:32 | 2 | 1.100 kr |
4/3 18:59:16 | 1 | 1.500 kr |
4/3 19:05:27 | 2 | 1.300 kr |
4/3 19:05:27 | 1 | 1.400 kr (Budbetjänt) |
4/3 19:40:14 | 3 | 1.500 kr |
4/3 19:40:14 | 1 | 1.500 kr (Budbetjänt) |
4/3 19:44:21 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt konsolbord spegel speglar
-
8045 Spegel
1950/60-tal, 92x45 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:26 -
8410 Spegel
1960-tal, teak, Fröseke, 91x43 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:02 -
8254 Spegel
höjd: 94 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:40
-
8122 Spegel
Karl johan, 86x45 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:44 -
8185 Spegel
Norrgavel, brännstämplad, yttermått inklusive ram:..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:32 -
8044 Spegel
Nyrokoko, 62x49 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:17