KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 4355047
*
nr 435 5047
Akvarell
'Mot stan', Ewald Dahlskog (1894-1950) Sverige 1925, plats motiv: Stockholm?, två mörka personer sittande på höjd, i bakgrunden kyrktorn, ljus gul och grå, 48 x 62, 5 cm, signerad: '12.4.25 Ewald', ram med glas och passepartout
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 oktober 2006
kl 16:00:00
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ewald dahlskog i bakgrunden kyrktorn ljus gul och grå svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer vattenfärg
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:49
-
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:03
-
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:16
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:20
-
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:39
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:25
*
Akvarell
nr 435 5047
Akvarell
'Mot stan', Ewald Dahlskog (1894-1950) Sverige 1925, plats motiv: Stockholm?, två mörka personer sittande på höjd, i bakgrunden kyrktorn, ljus gul och grå, 48 x 62, 5 cm, signerad: '12.4.25 Ewald', ram med glas och passepartout
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 oktober 2006 |
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ewald dahlskog i bakgrunden kyrktorn ljus gul och grå svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer vattenfärg
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:49 -
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:03 -
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:16
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:20 -
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:39 -
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:25