KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15601016
nr 1560 1016
Torsten Palm
(1885-1934), Sverige
Oljemålning, Öländskt landskap. "Torsten Palms minnesutställning i Nationalmuseum 1945", Signerad och daterad 1932. Olja på pannå, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 67x78 cm
Torsten Palm, svensk målare född 1885, död 1934.
Utrop:
6.000 kr
Såld:
12.000 kr
måndag 28 augusti 2023
kl 19:37:36
4.000 kr
4.200 kr
4.400 kr
5.200 kr
5.400 kr
6.200 kr
6.000 kr
6.200 kr (Budbetjänt)
9.200 kr
11.000 kr
11.500 kr
- Klassiska
28 aug
Klassiska
Läs mer om Klassiska