![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 5737795
*
nr 573 7795
Gouache
Lenght: ()
signerad, HMannerberth, vattenfall, 63x50
Droit De Suite
Estimate:
100
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday Mars 30 2009
at 19:32:12
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/3 22:21:42
1
Vinnande bud
29/3 21:59:02
2
200 kr
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hmannerberth täckfärg vattenfall vattenfärg
-
6196 WATERCOLOUR
Hugo Wickman, (tillskriven), no signature, Intyg a..//
Auction ends
in two weeks
15 juli at 18:44
-
6429 WATERCOLOUR
Kerstin Glimstedt Eriksson. Signed, watercolour, d..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two weeks
15 juli at 18:08
-
6430 WATERCOLOURS
4 pcs, Alfred Nilsson, Stockholm, Sweden. Signed, ..//
Auction ends
in two weeks
15 juli at 18:09
-
2071 MIXED MEDIA
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sweden. Signed, mix..//
Auction ends
in two weeks
15 juli at 20:25
-
2092 MIXED MEDIA
Astrid Nordenstam (b. 1942), Sweden. Signed, mixed..//
Auction ends
in two weeks
15 juli at 19:30
-
6080 MIXED MEDIA
Eigil Thorell (1933-2010), Sweden. Signed, dated -..//
Auction ends
in two weeks
15 juli at 18:54
*
Gouache
nr 573 7795
Gouache
Lenght: ()
signerad, HMannerberth, vattenfall, 63x50
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 100 |
Sold: | SEK 200 |
Auction date: |
Monday Mars 30 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
26/3 22:21:42 | 1 | Vinnande bud |
29/3 21:59:02 | 2 | 200 kr |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hmannerberth täckfärg vattenfall vattenfärg
-
6196 WATERCOLOUR
Hugo Wickman, (tillskriven), no signature, Intyg a..//
Auction ends
in two weeks
15 juli at 18:44 -
6429 WATERCOLOUR
Kerstin Glimstedt Eriksson. Signed, watercolour, d..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two weeks
15 juli at 18:08 -
6430 WATERCOLOURS
4 pcs, Alfred Nilsson, Stockholm, Sweden. Signed, ..//
Auction ends
in two weeks
15 juli at 18:09
-
2071 MIXED MEDIA
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sweden. Signed, mix..//
Auction ends
in two weeks
15 juli at 20:25 -
2092 MIXED MEDIA
Astrid Nordenstam (b. 1942), Sweden. Signed, mixed..//
Auction ends
in two weeks
15 juli at 19:30 -
6080 MIXED MEDIA
Eigil Thorell (1933-2010), Sweden. Signed, dated -..//
Auction ends
in two weeks
15 juli at 18:54