SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål på fot 10007062
nr 1000 7062
Skål på fot
silver, troligen Tyskland, 1800-talets andra hälft, dekor med stående bevingat lejon, höjd 32 cm, gravering: 'Från Riddarhyttan Aktiebolag 1863 27 okt 1888' samt 'C D Tideström' - Brukspatronen Carl Daniel Tideström (1837-1914), Bruksinspektor på Riddarhyttan Aktiebolag, vikt: 790
Utrop:
5.000 kr
Såld:
6.400 kr
måndag 14 december 2015
kl 18:48:28
5.000 kr
5.400 kr
5.600 kr (Budbetjänt)
5.800 kr
6.000 kr (Budbetjänt)
6.200 kr
14 dec
Silver
Läs mer om Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver