![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7325220
*
nr 732 5220
Folke Wilhelmson Berg
(1896-1974), Sverige
Gouache, Folke Wilhelmson Berg (1896-1974), Motiv från Afrika, ramens innermått: 43x29
Folke Wilhelmson Berg, född 1896, död 1974, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 december 2011
kl 18:15:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/12 00:21:06
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Folke Wilhelmson Berg
Folke Wilhelmson Berg, född 1896, död 1974, svensk målare.
Läs mer om Folke Wilhelmson Berg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: afrika akvarell akvareller folke wilhelmson berg gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:44
-
6429 Akvarell
Kerstin Glimstedt Eriksson. Signerad, akvarell, da..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:08
-
6430 Akvareller
4 st, Alfred Nilsson, Stockholmsmotiv. Signerade, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:09
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:25
-
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:30
-
6080 Blandteknik
Eigil Thorell (1933-2010), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:54
*
Folke Wilhelmson Berg
Folke Wilhelmson Berg, född 1896, död 1974, svensk målare.
Läs mer om Folke Wilhelmson Berg
nr 732 5220
Folke Wilhelmson Berg
(1896-1974), Sverige
Gouache, Folke Wilhelmson Berg (1896-1974), Motiv från Afrika, ramens innermått: 43x29
Folke Wilhelmson Berg, född 1896, död 1974, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 december 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/12 00:21:06 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Folke Wilhelmson Berg
Folke Wilhelmson Berg, född 1896, död 1974, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Folke Wilhelmson Berg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: afrika akvarell akvareller folke wilhelmson berg gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:44 -
6429 Akvarell
Kerstin Glimstedt Eriksson. Signerad, akvarell, da..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:08 -
6430 Akvareller
4 st, Alfred Nilsson, Stockholmsmotiv. Signerade, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:09
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:25 -
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:30 -
6080 Blandteknik
Eigil Thorell (1933-2010), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:54