ÖVRIGT / Smycken / Ring 9166677
*
nr 916 6677
Ring
Kum Kum, silver, bland annat. granater
Utrop:
400 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 oktober 2014
kl 19:54:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/10 16:01:27
1
100 kr
6/10 18:13:00
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: granater kum kum ring silver smycken vintage ädelmetall
-
6199 Färglitografi
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sverige. Signera..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:42
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 19:15
-
6238 Karaff
+ tillbringare, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. J..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:03
-
6220 Karaffer
3 st, med silvermontering. Höjd: 17-33 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 19:56
-
6176 Prisbägare
+ ströare+ servettring, 4 delar, silver. Längd: 4,..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:08
-
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:12
*
Ring
nr 916 6677
Ring
Kum Kum, silver, bland annat. granater
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 oktober 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/10 16:01:27 | 1 | 100 kr |
6/10 18:13:00 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: granater kum kum ring silver smycken vintage ädelmetall
-
6199 Färglitografi
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sverige. Signera..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:42 -
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 19:15 -
6238 Karaff
+ tillbringare, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. J..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:03
-
6220 Karaffer
3 st, med silvermontering. Höjd: 17-33 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 19:56 -
6176 Prisbägare
+ ströare+ servettring, 4 delar, silver. Längd: 4,..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:08 -
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:12