ART / Oil paintings / Oil painting 14752048
*
nr 1475 2048
OIL PAINTING
Kerstin Söderlind. Motiv från Södermalm, Malmgårdsvägen, Stockholm, Sweden. Signerad K Söderlind, dated -82. Oil on canvas, 32x40 cm, outer dimensions including frame: 41x49 cm,
Kerstin Söderlind. Motiv från Södermalm, Malmgårdsvägen, Stockholm. Signerad K Söderlind, daterad -82. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm
Droit De Suite
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday June 20 2022
at 18:53:10
- Bid history
Time
Bidder
Bid
1/6 08:03:29
1
Vinnande bud
- Thema-auction
Jun 20
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 120 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...
Read more about Kvinnliga Konstnärer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kerstin söderlind malmgårdsvägen olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv södermalm södermalmsmotiv
-
6301 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sweden. "Den stora stjärn..//
Present: SEK 800
Auction ends
today
1 juli at 20:13
-
6269 OIL PAINTING
19th century, Kvinna vid vävstol, no signature. Oi..//
Auction ends
today
1 juli at 19:20
-
6268 OIL PAINTING
A Fraugde, seascape. Signed. Oil on canvas, 64x98,..//
Auction ends
today
1 juli at 20:53
-
2113 OIL PAINTING
Agda Holst (1886-1976), Sweden. Signed, dated 1938..//
Auction ends
today
1 juli at 18:04
-
6395 OIL PAINTING
Åke Wickström (b. 1927), Sweden. Signed. Oil on ca..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
1 juli at 18:12
-
5295 OIL PAINTING
Anders Altzar (1886-1939), Sweden. Signed, dated -..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
1 juli at 18:43
*
OIL PAINTING
Read more about Kvinnliga Konstnärer
nr 1475 2048
OIL PAINTING
Kerstin Söderlind. Motiv från Södermalm, Malmgårdsvägen, Stockholm, Sweden. Signerad K Söderlind, dated -82. Oil on canvas, 32x40 cm, outer dimensions including frame: 41x49 cm,
Kerstin Söderlind. Motiv från Södermalm, Malmgårdsvägen, Stockholm. Signerad K Söderlind, daterad -82. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 500 |
Sold: | SEK 100 |
Auction date: |
Monday June 20 2022 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
1/6 08:03:29 | 1 | Vinnande bud |
- Thema-auction
Jun 20
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med över 120 kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften ...Read more about Kvinnliga Konstnärer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kerstin söderlind malmgårdsvägen olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv södermalm södermalmsmotiv
-
6301 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sweden. "Den stora stjärn..//
Present: SEK 800
Auction ends
today
1 juli at 20:13 -
6269 OIL PAINTING
19th century, Kvinna vid vävstol, no signature. Oi..//
Auction ends
today
1 juli at 19:20 -
6268 OIL PAINTING
A Fraugde, seascape. Signed. Oil on canvas, 64x98,..//
Auction ends
today
1 juli at 20:53
-
2113 OIL PAINTING
Agda Holst (1886-1976), Sweden. Signed, dated 1938..//
Auction ends
today
1 juli at 18:04 -
6395 OIL PAINTING
Åke Wickström (b. 1927), Sweden. Signed. Oil on ca..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
1 juli at 18:12 -
5295 OIL PAINTING
Anders Altzar (1886-1939), Sweden. Signed, dated -..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
1 juli at 18:43