ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15978045
*
nr 1597 8045
Spegel
Gustaviansk stil, 140x60 cm
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 februari 2024
kl 18:32:26
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/2 17:09:06
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
8045 Spegel
1950/60-tal, 92x45 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:26
-
8410 Spegel
1960-tal, teak, Fröseke, 91x43 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:02
-
8254 Spegel
höjd: 94 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:40
-
8122 Spegel
Karl johan, 86x45 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:44
-
8185 Spegel
Norrgavel, brännstämplad, yttermått inklusive ram:..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:32
-
8044 Spegel
Nyrokoko, 62x49 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:17
*
Spegel
nr 1597 8045
Spegel
Gustaviansk stil, 140x60 cm
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 februari 2024 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/2 17:09:06 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
8045 Spegel
1950/60-tal, 92x45 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:26 -
8410 Spegel
1960-tal, teak, Fröseke, 91x43 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:02 -
8254 Spegel
höjd: 94 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:40
-
8122 Spegel
Karl johan, 86x45 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:44 -
8185 Spegel
Norrgavel, brännstämplad, yttermått inklusive ram:..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:32 -
8044 Spegel
Nyrokoko, 62x49 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:17