BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 14534463
nr 1453 4463
Ljusstakar
Ett par, Nyrokoko, nysilver. Höjd: 26 cm
Utrop:
400 kr
måndag 7 mars 2022
kl 19:40:17
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.