KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7255177
*
nr 725 5177
Kjell Löwenadler
(1905-1993), Sverige
Gouache, Kjell Löwenadler (1905-1993), Sydländskt landskap, 1931, 43 x 56
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 november 2011
kl 17:11:51
- Konstnär/Designer
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
Läs mer om Kjell Löwenadler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kjell löwenadler svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige sydländskt landskap täckfärg vattenfärg
-
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:44
-
6429 Akvarell
Kerstin Glimstedt Eriksson. Signerad, akvarell, da..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:08
-
6430 Akvareller
4 st, Alfred Nilsson, Stockholmsmotiv. Signerade, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:09
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:25
-
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:30
-
6080 Blandteknik
Eigil Thorell (1933-2010), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:54
*
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
Läs mer om Kjell Löwenadler
nr 725 5177
Kjell Löwenadler
(1905-1993), Sverige
Gouache, Kjell Löwenadler (1905-1993), Sydländskt landskap, 1931, 43 x 56
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 november 2011 |
- Konstnär/Designer
Kjell Löwenadler
Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Kjell Löwenadler
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kjell löwenadler svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige sydländskt landskap täckfärg vattenfärg
-
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:44 -
6429 Akvarell
Kerstin Glimstedt Eriksson. Signerad, akvarell, da..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:08 -
6430 Akvareller
4 st, Alfred Nilsson, Stockholmsmotiv. Signerade, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:09
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:25 -
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:30 -
6080 Blandteknik
Eigil Thorell (1933-2010), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:54