MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 6088707
*
nr 608 8707
RING
Vitguld med brillianter och Siamsafirer, 12, 2gr, ej stämplar men kontrollerade,
Vitguld med brillianter och Siamsafirer, 12, 2gr, ej stämplar men kontrollerade
Withdrawn
Auction date:
Monday November 2 2009
at 16:00:00
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken vintage
-
6199 LITOGRAPH IN C..
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sweden. Signed, ..//
Present: SEK 150
Auction ends
in two days
1 juli at 18:42
-
6070 PHOTO FRAMES
+ mirror, 5 parts, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:15
-
6238 CARAFE
+ jug, Bengt Orup (1916-1996), Sweden. Johansfors ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 18:03
-
6220 CARAFES
3 pcs, med silvermontering. Height: 17-33 cm,
Auction ends
in two days
1 juli at 19:56
-
6176 Prisbägare
+ ströare+ napkin ring, 4 dek, Sulver. Length: 4,..//
Present: SEK 800
Auction ends
in two days
1 juli at 20:08
-
5128 RING
18k guld, vitguld med briljant. Weight: 1, 85 gr, ..//
Present: SEK 800
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12
*
RING
nr 608 8707
RING
Vitguld med brillianter och Siamsafirer, 12, 2gr, ej stämplar men kontrollerade,
Vitguld med brillianter och Siamsafirer, 12, 2gr, ej stämplar men kontrollerade
Withdrawn |
|
Auction date: |
Monday November 2 2009 |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken vintage
-
6199 LITOGRAPH IN C..
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sweden. Signed, ..//
Present: SEK 150
Auction ends
in two days
1 juli at 18:42 -
6070 PHOTO FRAMES
+ mirror, 5 parts, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:15 -
6238 CARAFE
+ jug, Bengt Orup (1916-1996), Sweden. Johansfors ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 18:03
-
6220 CARAFES
3 pcs, med silvermontering. Height: 17-33 cm,
Auction ends
in two days
1 juli at 19:56 -
6176 Prisbägare
+ ströare+ napkin ring, 4 dek, Sulver. Length: 4,..//
Present: SEK 800
Auction ends
in two days
1 juli at 20:08 -
5128 RING
18k guld, vitguld med briljant. Weight: 1, 85 gr, ..//
Present: SEK 800
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12