![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11732032
*
nr 1173 2032
Pelle Ã…berg
(1909-1964), Sverige
Gouache, Fiskförsäljare, 16x11
Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker
Följerätt
Utrop:
3.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 april 2018
kl 19:17:19
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/4 19:12:19
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Pelle Ã…berg
Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker
Läs mer om Pelle Ã…berg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskförsäljare gouache pelle åberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:44
-
6429 Akvarell
Kerstin Glimstedt Eriksson. Signerad, akvarell, da..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:08
-
6430 Akvareller
4 st, Alfred Nilsson, Stockholmsmotiv. Signerade, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:09
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:25
-
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:30
-
6080 Blandteknik
Eigil Thorell (1933-2010), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:54
*
Pelle Ã…berg
Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker
Läs mer om Pelle Ã…berg
nr 1173 2032
Pelle Ã…berg
(1909-1964), Sverige
Gouache, Fiskförsäljare, 16x11
Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 3.000 kr |
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 april 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/4 19:12:19 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Pelle Ã…berg
Pelle Ã…berg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk mÃ¥lare, tecknare, grafikerLäs mer om Pelle Ã…berg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskförsäljare gouache pelle åberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:44 -
6429 Akvarell
Kerstin Glimstedt Eriksson. Signerad, akvarell, da..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:08 -
6430 Akvareller
4 st, Alfred Nilsson, Stockholmsmotiv. Signerade, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:09
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:25 -
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:30 -
6080 Blandteknik
Eigil Thorell (1933-2010), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:54