KONST / Litografier / Litografier 11885532
*
nr 1188 5532
Litografier
4 st, Horto van Houtteano, Hankolorerade, Flora, 1800-tal, Motivet: 23x15
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 4 juni 2018
kl 18:07:29
- Läs mer...
Flora Danica
Flora Danica är en porslinsservis, ursprungligen tillverkad vid Kunglig Dansk 1790-1803 på beställning av kronprins Fredrik. Servisen är dekorerad med bilder av danska växter hämtade ur planschverket Icones floræ danicæ.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flora hankolorerade horto van houtteano litografier
-
3330 Färglitografi
Leida Rives (1915-1989), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:09
-
4052 Färglitografi
Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 20:08
-
4026 Färglitografi
Paul Guiramand (1926-2007), Frankrike. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:37
-
3014 Färglitografi
Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:18
-
4015 Färglitografi
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 19:44
-
3112 Litografi
Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. Skärgårds..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 19:35
*
Litografier
nr 1188 5532
Litografier
4 st, Horto van Houtteano, Hankolorerade, Flora, 1800-tal, Motivet: 23x15
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 4 juni 2018 |
- Läs mer...
Flora Danica
Flora Danica är en porslinsservis, ursprungligen tillverkad vid Kunglig Dansk 1790-1803 på beställning av kronprins Fredrik. Servisen är dekorerad med bilder av danska växter hämtade ur planschverket Icones floræ danicæ.
Flora Danica är en porslinsservis, ursprungligen tillverkad vid Kunglig Dansk 1790-1803 på beställning av kronprins Fredrik. Servisen är dekorerad med bilder av danska växter hämtade ur planschverket Icones floræ danicæ.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flora hankolorerade horto van houtteano litografier
-
3330 Färglitografi
Leida Rives (1915-1989), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:09 -
4052 Färglitografi
Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 20:08 -
4026 Färglitografi
Paul Guiramand (1926-2007), Frankrike. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:37
-
3014 Färglitografi
Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 18:18 -
4015 Färglitografi
Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 19:44 -
3112 Litografi
Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. Skärgårds..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
7 oktober kl 19:35