KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 13351019
*
nr 1335 1019
Virginia Larson
(1844-1893), Sverige
Akvarell, Mansfigur, Motivet. Ca 24x15 cm. Signerad, Rom
Virginia Larson, svensk bildkonstnär född 1844 i Ljungby, Kalmar, död 1893 i Stockholm.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 juni 2020
kl 19:28:39
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/6 12:03:52
1
2.200 kr
29/6 19:20:52
2
2.200 kr
29/6 19:20:52
1
2.200 kr (Budbetjänt)
29/6 19:21:22
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
29 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med enbart kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften a ...
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Virginia Larson
Virginia Larson, svensk bildkonstnär född 1844 i Ljungby, Kalmar, död 1893 i Stockholm.
Läs mer om Virginia Larson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller mansfigur motivet rom svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg virginia larson
-
9346 Akvarell
Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:42
-
1026 Akvarell
MÃ¥rten Eskil Winge (1825-1896), Sverige. Kustbild ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:58
-
9260 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad Luizio, Italiensk..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:30
-
9101 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1937, vi..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:18
-
9311 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Nordkoster. Akva..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:28
-
9341 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Stockholms Stadshus. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:39
*
Virginia Larson
Virginia Larson, svensk bildkonstnär född 1844 i Ljungby, Kalmar, död 1893 i Stockholm.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
Läs mer om Virginia Larson
nr 1335 1019
Virginia Larson
(1844-1893), Sverige
Akvarell, Mansfigur, Motivet. Ca 24x15 cm. Signerad, Rom
Virginia Larson, svensk bildkonstnär född 1844 i Ljungby, Kalmar, död 1893 i Stockholm.
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 juni 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/6 12:03:52 | 1 | 2.200 kr |
29/6 19:20:52 | 2 | 2.200 kr |
29/6 19:20:52 | 1 | 2.200 kr (Budbetjänt) |
29/6 19:21:22 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
29 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med enbart kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften a ...Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Virginia Larson
Virginia Larson, svensk bildkonstnär född 1844 i Ljungby, Kalmar, död 1893 i Stockholm.Läs mer om Virginia Larson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller mansfigur motivet rom svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg virginia larson
-
9346 Akvarell
Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:42 -
1026 Akvarell
MÃ¥rten Eskil Winge (1825-1896), Sverige. Kustbild ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:58 -
9260 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad Luizio, Italiensk..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:30
-
9101 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1937, vi..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:18 -
9311 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Nordkoster. Akva..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:28 -
9341 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Stockholms Stadshus. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:39