ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 11007220
*
nr 1100 7220
GOUACHE
Axel Bengtsson, monogramsignatur. ABN, -69, indoor picture, 35x49,
Axel Bengtsson, monogramsignatur. ABN, -69, Interiör, 35x49
Estimate:
1000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday April 3 2017
at 19:27:54
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/4 15:19:31
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: abn akvarell akvareller axel bengtsson gouache interiör täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
1 juli at 20:00
-
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:40
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12
*
GOUACHE
nr 1100 7220
GOUACHE
Axel Bengtsson, monogramsignatur. ABN, -69, indoor picture, 35x49,
Axel Bengtsson, monogramsignatur. ABN, -69, Interiör, 35x49
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 700 |
Auction date: |
Monday April 3 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
3/4 15:19:31 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: abn akvarell akvareller axel bengtsson gouache interiör täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
1 juli at 20:00 -
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:40 -
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12