![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 3328261
*
nr 332 8261
Gouache
Lenght: ()
T.Daum, 1942, New Yorks inlopp, 45 x 38, båtar & flygplan
Droit De Suite
Estimate:
600
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday October 18 2004
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
18/10 13:31:36
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar & flygplan daum gouache new yorks inlopp täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
1 juli at 20:00
-
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:40
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12
*
Gouache
nr 332 8261
Gouache
Lenght: ()
T.Daum, 1942, New Yorks inlopp, 45 x 38, båtar & flygplan
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 600 |
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday October 18 2004 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
18/10 13:31:36 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar & flygplan daum gouache new yorks inlopp täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
1 juli at 20:00 -
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:40 -
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12