![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
SILVER & METAL / Silver / Brickor 2713411
*
nr 271 3411
Brickor
Lenght: ()
2 st. pläter/nysilver
Estimate:
600
Sold:
SEK 650
Auction date:
Monday September 29 2003
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/9 09:48:04
1
500 kr
26/9 15:35:06
2
500 kr
28/9 19:32:21
2
600 kr
29/9 11:59:40
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
6331 CUTLERY
ca 40 pieces, Folke Arström (1907-1997), Sweden. "..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
1 juli at 20:16
-
6229 COASTER
silver, (0, 900). Diameter: 11 cm, weight: 140 gr,
Present: SEK 800
Auction ends
in two days
1 juli at 19:23
-
6178 DESSERT FORKS
silver, 6+ 6+ 1+ 1 sked. Length: 11, 5-14, weig..//
Present: SEK 900
Auction ends
in two days
1 juli at 20:29
-
6235 DISH
silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1962. Diameter:..//
Present: SEK 450
Auction ends
in two days
1 juli at 18:43
-
6233 PHOTOGRAPH FRAME
silver, F Holm, 1904, 20x11. Weight: 95 gr ca,
Auction ends
in two days
1 juli at 20:50
-
6024 CREAM JUG
+ sugar bowl, 2 parts, silver, Sheffield, England...//
Present: SEK 1100
Auction ends
in two days
1 juli at 18:26
*
Brickor
nr 271 3411
Brickor
Lenght: ()
2 st. pläter/nysilver
Estimate: | 600 |
---|---|
Sold: | SEK 650 |
Auction date: |
Monday September 29 2003 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
26/9 09:48:04 | 1 | 500 kr |
26/9 15:35:06 | 2 | 500 kr |
28/9 19:32:21 | 2 | 600 kr |
29/9 11:59:40 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
6331 CUTLERY
ca 40 pieces, Folke Arström (1907-1997), Sweden. "..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
1 juli at 20:16 -
6229 COASTER
silver, (0, 900). Diameter: 11 cm, weight: 140 gr,
Present: SEK 800
Auction ends
in two days
1 juli at 19:23 -
6178 DESSERT FORKS
silver, 6+ 6+ 1+ 1 sked. Length: 11, 5-14, weig..//
Present: SEK 900
Auction ends
in two days
1 juli at 20:29
-
6235 DISH
silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1962. Diameter:..//
Present: SEK 450
Auction ends
in two days
1 juli at 18:43 -
6233 PHOTOGRAPH FRAME
silver, F Holm, 1904, 20x11. Weight: 95 gr ca,
Auction ends
in two days
1 juli at 20:50 -
6024 CREAM JUG
+ sugar bowl, 2 parts, silver, Sheffield, England...//
Present: SEK 1100
Auction ends
in two days
1 juli at 18:26