KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13878099
*
nr 1387 8099
Ulf Granlund
(1947-1987), Sverige
Oljemålning, Nobel. Monogramsignerad. Olja på duk, 81x100cm, yttermått inklusive ram: 85x104cm
Ulf Granlund, svensk bildkonstnär född 1947, död 1987.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 mars 2021
kl 20:50:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/3 20:51:32
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Nobelservisen
När Nobelstiftelsen skulle fylla 90 år 1991 ville man ha en helt ny festservis som skulle glänsa över hela världen. Det var ett jätteprojekt i fyra discipliner: porslin, glas, textil och metall. Servisen skapades av Karin Björquist (porslin) och Gunnar Cyrén (glas och bestick).
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nobel olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulf granlund
-
9155 Oljemålning
Agneta Nilsson, "Bled Slovenien". Monogramsignerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:19
-
9340 Oljemålning
Alf Sundström (1888-1961), Sverige. Signerad, Stoc..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:38
-
9218 Oljemålning
Arup Jensen (1906-1956), Danmark. Signerad. Olja p..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:07
-
9314 Oljemålning
C L Lagerquist. Signerad, daterad 1912, stilleben...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:19
-
9330 Oljemålning
Carl Gunnar Svensson, Signerad, Blivande mor. Olja..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:23
-
9338 Oljemålning
Carl Magnus Lindqvist (1884-1977), Sverige. "Vy mo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:54
*
Ulf Granlund
Ulf Granlund, svensk bildkonstnär född 1947, död 1987.
nr 1387 8099
Ulf Granlund
(1947-1987), Sverige
Oljemålning, Nobel. Monogramsignerad. Olja på duk, 81x100cm, yttermått inklusive ram: 85x104cm
Ulf Granlund, svensk bildkonstnär född 1947, död 1987.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 mars 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/3 20:51:32 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Nobelservisen
När Nobelstiftelsen skulle fylla 90 år 1991 ville man ha en helt ny festservis som skulle glänsa över hela världen. Det var ett jätteprojekt i fyra discipliner: porslin, glas, textil och metall. Servisen skapades av Karin Björquist (porslin) och Gunnar Cyrén (glas och bestick).
När Nobelstiftelsen skulle fylla 90 år 1991 ville man ha en helt ny festservis som skulle glänsa över hela världen. Det var ett jätteprojekt i fyra discipliner: porslin, glas, textil och metall. Servisen skapades av Karin Björquist (porslin) och Gunnar Cyrén (glas och bestick).
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nobel olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulf granlund
-
9155 Oljemålning
Agneta Nilsson, "Bled Slovenien". Monogramsignerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:19 -
9340 Oljemålning
Alf Sundström (1888-1961), Sverige. Signerad, Stoc..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:38 -
9218 Oljemålning
Arup Jensen (1906-1956), Danmark. Signerad. Olja p..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 19:07
-
9314 Oljemålning
C L Lagerquist. Signerad, daterad 1912, stilleben...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:19 -
9330 Oljemålning
Carl Gunnar Svensson, Signerad, Blivande mor. Olja..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:23 -
9338 Oljemålning
Carl Magnus Lindqvist (1884-1977), Sverige. "Vy mo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
11 november kl 20:54