![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 11587075
*
nr 1158 7075
Pigtittare
omkring 1900, höjd: 69 cm
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 januari 2018
kl 20:46:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/1 14:45:07
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6256 Bordsspegel
nyrokoko. 72x67 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:09
-
6023 Spegel
62x118 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:35
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:53
-
6383 Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, 75x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:32
-
6298 Spegel
intarsia, mahogny, 90x54 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:23
-
6010 Spegel
nutida, slipat glas, 160x45 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:27
*
Pigtittare
nr 1158 7075
Pigtittare
omkring 1900, höjd: 69 cm
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 januari 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/1 14:45:07 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6256 Bordsspegel
nyrokoko. 72x67 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:09 -
6023 Spegel
62x118 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:35 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:53
-
6383 Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, 75x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:32 -
6298 Spegel
intarsia, mahogny, 90x54 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:23 -
6010 Spegel
nutida, slipat glas, 160x45 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:27