ART / Misc. paintings / Gouache 2197225
*
nr 219 7225
Gouache
Lenght: ()
Marin, " SS Oscar II", 40 x 60
Estimate:
800
Sold:
SEK 3500
Auction date:
Monday Mars 3 2003
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
1/3 16:05:56
1
700 kr
2/3 12:18:38
2
2.000 kr
2/3 13:49:23
3
1.000 kr
2/3 13:49:51
3
1.300 kr
2/3 13:50:21
3
1.500 kr
2/3 14:19:03
4
2.700 kr
3/3 11:29:45
5
hidden*
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell fartyg fartygsporträtt gouache konst marin marinmotiv täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
1 juli at 20:00
-
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:40
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12
*
Gouache
nr 219 7225
Gouache
Lenght: ()
Marin, " SS Oscar II", 40 x 60
Estimate: | 800 |
---|---|
Sold: | SEK 3500 |
Auction date: |
Monday Mars 3 2003 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
1/3 16:05:56 | 1 | 700 kr |
2/3 12:18:38 | 2 | 2.000 kr |
2/3 13:49:23 | 3 | 1.000 kr |
2/3 13:49:51 | 3 | 1.300 kr |
2/3 13:50:21 | 3 | 1.500 kr |
2/3 14:19:03 | 4 | 2.700 kr |
3/3 11:29:45 | 5 | hidden* |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell fartyg fartygsporträtt gouache konst marin marinmotiv täckfärg vattenfärg
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
1 juli at 20:00 -
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:40 -
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12