MISCELLANEOUS / Rugs / Textil (dds) 4061093
nr 406 1093
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Lenght: ()
Textil (dds), (James Bond), Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, sammet, polykroma figurer, mestadels rosa mot ljus botten, mått: 126, 5 x 97 cm, signerad: 'Stig L', uppspänd på träskiva, lite gulnad ('James Bond' för att denna textil skall synas i en av de tidigare bond-filmerna
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
2000
SEK 4000
Monday Mars 20 2006
at 16:00:00
Stig Lindberg
Read more about Stig Lindberg