ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 6046585
*
nr 604 6585
Pigtittare
Nyrokoko
Utrop:
100 kr
Såld:
750 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 oktober 2009
kl 19:07:04
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/10 14:48:24
1
200 kr
9/10 22:38:11
2
300 kr
10/10 09:23:54
2
400 kr
10/10 16:05:55
3
400 kr
10/10 23:15:25
4
450 kr
11/10 16:48:34
2
700 kr
12/10 16:02:53
5
550 kr
12/10 19:02:05
6
Vinnande bud
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel nyrokoko pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
1 juli kl 19:53
*
Pigtittare
nr 604 6585
Pigtittare
Nyrokoko
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 750 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 oktober 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/10 14:48:24 | 1 | 200 kr |
9/10 22:38:11 | 2 | 300 kr |
10/10 09:23:54 | 2 | 400 kr |
10/10 16:05:55 | 3 | 400 kr |
10/10 23:15:25 | 4 | 450 kr |
11/10 16:48:34 | 2 | 700 kr |
12/10 16:02:53 | 5 | 550 kr |
12/10 19:02:05 | 6 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel nyrokoko pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
1 juli kl 19:53