KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6104249
*
nr 610 4249
Gouache
Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), 40x28
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
950 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 november 2009
kl 19:37:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/11 18:47:40
1
100 kr
14/11 14:28:49
2
300 kr
15/11 18:10:41
3
500 kr
16/11 09:49:29
2
550 kr
16/11 19:25:18
4
Vinnande bud
16/11 19:26:16
5
650 kr
16/11 19:29:11
5
800 kr
16/11 19:32:51
5
950 kr
16/11 19:34:15
4
justering av budtak
16/11 19:36:15
4
justering av budtak
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
9179 Gouache
Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, yttermått in..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 20:40
-
9142 Gouache
Joy Egnel (1920-2001), Sverige. Signerad, daterad ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 20:50
-
9288 Gouache
Veronika Keerdoja (1904-1985), Sverige. Gamla växt..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 18:48
*
Gouache
nr 610 4249
Gouache
Gustaf Herbert Carlsson (1912-1991), 40x28
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 950 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 november 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/11 18:47:40 | 1 | 100 kr |
14/11 14:28:49 | 2 | 300 kr |
15/11 18:10:41 | 3 | 500 kr |
16/11 09:49:29 | 2 | 550 kr |
16/11 19:25:18 | 4 | Vinnande bud |
16/11 19:26:16 | 5 | 650 kr |
16/11 19:29:11 | 5 | 800 kr |
16/11 19:32:51 | 5 | 950 kr |
16/11 19:34:15 | 4 | justering av budtak |
16/11 19:36:15 | 4 | justering av budtak |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
9179 Gouache
Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, yttermått in..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 20:40 -
9142 Gouache
Joy Egnel (1920-2001), Sverige. Signerad, daterad ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 20:50 -
9288 Gouache
Veronika Keerdoja (1904-1985), Sverige. Gamla växt..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
23 sept kl 18:48