SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tekanna 8236100
nr 823 6100
Tekanna
+ Gräddkanna, silver, Andrej Antonowitsch Kowalskij, Moskva, 1831 resp. 1832, invändigt förgyllda. , höjd: 12-14
Utrop:
8.000 kr
Såld:
6.400 kr
måndag 29 april 2013
kl 18:02:16
28/4 21:55:34
29/4 17:29:08
6.200 kr
29 apr
Silver
Visning 26/4 - 29/4.
Läs mer om Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver