![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 6057259
*
nr 605 7259
VASE
ceramics, Signerad HS, Arabia, Finland, height: 23,
Keramik, Signerad HS, Arabia, Finland, höjd: 23
Estimate:
100
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday October 19 2009
at 18:05:35
- Bid history
Time
Bidder
Bid
18/10 20:42:26
1
100 kr
19/10 16:43:31
2
200 kr
19/10 17:36:05
3
200 kr
19/10 17:59:22
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design europa finland finsk keramik norden nordeuropa nordeuropeisk vas
-
6324 ART GLASS
2 parts, vases, gröntonat glas, Holmegaard & Orref..//
Auction ends
in two days
1 juli at 18:16
-
6424 VASES
3 pcs, cut glass. Bland annat Vicke Lindstrand, Ko..//
Present: SEK 200
Auction ends
in two days
1 juli at 20:59
*
VASE
nr 605 7259
VASE
ceramics, Signerad HS, Arabia, Finland, height: 23,
Keramik, Signerad HS, Arabia, Finland, höjd: 23
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 250 |
Auction date: |
Monday October 19 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
18/10 20:42:26 | 1 | 100 kr |
19/10 16:43:31 | 2 | 200 kr |
19/10 17:36:05 | 3 | 200 kr |
19/10 17:59:22 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design europa finland finsk keramik norden nordeuropa nordeuropeisk vas
-
6324 ART GLASS
2 parts, vases, gröntonat glas, Holmegaard & Orref..//
Auction ends
in two days
1 juli at 18:16 -
6424 VASES
3 pcs, cut glass. Bland annat Vicke Lindstrand, Ko..//
Present: SEK 200
Auction ends
in two days
1 juli at 20:59