ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11543090
*
nr 1154 3090
Spegel
1960-tal, "Sylvia", fröseke, 96x44
Utrop:
500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 januari 2018
kl 18:58:56
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/1 21:39:55
1
800 kr
3/1 19:31:09
2
200 kr
3/1 19:31:10
1
250 kr (Budbetjänt)
3/1 19:31:49
2
350 kr
3/1 19:31:49
1
400 kr (Budbetjänt)
3/1 19:33:42
2
450 kr
3/1 19:33:42
1
500 kr (Budbetjänt)
4/1 12:46:24
3
800 kr
4/1 12:46:24
1
800 kr (Budbetjänt)
4/1 12:46:45
3
900 kr
8/1 18:53:57
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Sylvia Leuchovius (1915-2003)
Keramiker, anställd på Rörstrand 1949-1971. Leuchovius arbetade främst med unikt stengods men även med serviser. Stod exempelvis bakom dekoren till jubileumsservisen inför 250-årsjubileet, Sylvia.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fröseke spegel speglar
-
6256 Bordsspegel
nyrokoko. 72x67 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:09
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15
-
6023 Spegel
62x118 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:35
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:53
-
6383 Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, 75x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:32
-
6298 Spegel
intarsia, mahogny, 90x54 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:23
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1154 3090
Spegel
1960-tal, "Sylvia", fröseke, 96x44
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 januari 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/1 21:39:55 | 1 | 800 kr |
3/1 19:31:09 | 2 | 200 kr |
3/1 19:31:10 | 1 | 250 kr (Budbetjänt) |
3/1 19:31:49 | 2 | 350 kr |
3/1 19:31:49 | 1 | 400 kr (Budbetjänt) |
3/1 19:33:42 | 2 | 450 kr |
3/1 19:33:42 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
4/1 12:46:24 | 3 | 800 kr |
4/1 12:46:24 | 1 | 800 kr (Budbetjänt) |
4/1 12:46:45 | 3 | 900 kr |
8/1 18:53:57 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Sylvia Leuchovius (1915-2003)
Keramiker, anställd på Rörstrand 1949-1971. Leuchovius arbetade främst med unikt stengods men även med serviser. Stod exempelvis bakom dekoren till jubileumsservisen inför 250-årsjubileet, Sylvia.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Keramiker, anställd på Rörstrand 1949-1971. Leuchovius arbetade främst med unikt stengods men även med serviser. Stod exempelvis bakom dekoren till jubileumsservisen inför 250-årsjubileet, Sylvia.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fröseke spegel speglar
-
6256 Bordsspegel
nyrokoko. 72x67 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:09 -
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15 -
6023 Spegel
62x118 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:35
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:53 -
6383 Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, 75x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:32 -
6298 Spegel
intarsia, mahogny, 90x54 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:23