![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Smycken / Ring 10312678
*
nr 1031 2678
Ring
+ Örhängen 1 par+ hängsmycke, Silver/stålgranater
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 april 2016
kl 18:58:30
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/4 13:47:32
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hängsmycke ring silver smycken stålgranater vintage ädelmetall örhängen 1 par
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:49
-
6220 Karaffer
3 st, med silvermontering. Höjd: 17-33 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:25
-
6340 Ring
18k guld. Vitguld, tvillingsmodell, med pärla och ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:37
-
7032 Ringar
5 st, silver, med stenar
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:16
-
6355 Serveringsvagn
Kakelplattor / rotting, barockstil. Längd: 67 cm, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:54
-
6210 Serveringsvagn
mässing, två skivor med träimitation, trissor, hål..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:21
*
Ring
nr 1031 2678
Ring
+ Örhängen 1 par+ hängsmycke, Silver/stålgranater
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 april 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/4 13:47:32 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hängsmycke ring silver smycken stålgranater vintage ädelmetall örhängen 1 par
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:49 -
6220 Karaffer
3 st, med silvermontering. Höjd: 17-33 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:25 -
6340 Ring
18k guld. Vitguld, tvillingsmodell, med pärla och ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:37
-
7032 Ringar
5 st, silver, med stenar
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:16 -
6355 Serveringsvagn
Kakelplattor / rotting, barockstil. Längd: 67 cm, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:54 -
6210 Serveringsvagn
mässing, två skivor med träimitation, trissor, hål..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:21