ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10985658
*
nr 1098 5658
Spegel
Teak, "Sylvia", höjd: 116 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 mars 2017
kl 19:18:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/3 11:06:31
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Sylvia Leuchovius (1915-2003)
Keramiker, anställd på Rörstrand 1949-1971. Leuchovius arbetade främst med unikt stengods men även med serviser. Stod exempelvis bakom dekoren till jubileumsservisen inför 250-årsjubileet, Sylvia.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar teak teakmöbler trä
-
6256 Bordsspegel
nyrokoko. 72x67 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:09
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15
-
6023 Spegel
62x118 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:35
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:53
-
6383 Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, 75x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:32
-
6298 Spegel
intarsia, mahogny, 90x54 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:23
*
Spegel
nr 1098 5658
Spegel
Teak, "Sylvia", höjd: 116 cm
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 mars 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/3 11:06:31 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Sylvia Leuchovius (1915-2003)
Keramiker, anställd på Rörstrand 1949-1971. Leuchovius arbetade främst med unikt stengods men även med serviser. Stod exempelvis bakom dekoren till jubileumsservisen inför 250-årsjubileet, Sylvia.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Keramiker, anställd på Rörstrand 1949-1971. Leuchovius arbetade främst med unikt stengods men även med serviser. Stod exempelvis bakom dekoren till jubileumsservisen inför 250-årsjubileet, Sylvia.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar teak teakmöbler trä
-
6256 Bordsspegel
nyrokoko. 72x67 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:09 -
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:15 -
6023 Spegel
62x118 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:35
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:53 -
6383 Spegel
Gustaviansk stil, 1900-tal, 75x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:32 -
6298 Spegel
intarsia, mahogny, 90x54 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:23