![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 6867793
*
nr 686 7793
GOUACHE
Venice, 1908, seascape, 40x65,
Venedig, 1908, Marin, 40x65
Estimate:
1500
Sold:
SEK 2100
Auction date:
Monday Mars 14 2011
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
14/3 09:33:39
1
1.700 kr
14/3 09:52:13
2
1.500 kr
14/3 09:52:58
2
2.000 kr
14/3 15:12:07
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa fartyg fartygsporträtt gouache italien italiensk marin marinmotiv sydeuropa täckfärg vattenfärg venedig
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
1 juli at 20:00
-
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:40
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12
*
GOUACHE
nr 686 7793
GOUACHE
Venice, 1908, seascape, 40x65,
Venedig, 1908, Marin, 40x65
Estimate: | 1500 |
---|---|
Sold: | SEK 2100 |
Auction date: |
Monday Mars 14 2011 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
14/3 09:33:39 | 1 | 1.700 kr |
14/3 09:52:13 | 2 | 1.500 kr |
14/3 09:52:58 | 2 | 2.000 kr |
14/3 15:12:07 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa fartyg fartygsporträtt gouache italien italiensk marin marinmotiv sydeuropa täckfärg vattenfärg venedig
-
6425 GOUACHE
Lars Norrman (1915-1979), Sweden. Signed, Tahiti. ..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
1 juli at 20:00 -
1011 GOUACHE
Lennart Jorlow. Signed, dancing couple, 24x16 cm, ..//
Auction ends
in two days
1 juli at 19:40 -
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
1 juli at 18:12