ÖVRIGT / Smycken / Ring 8346031
*
nr 834 6031
Ring
18 k, vitguld, med briljanter, importstämplar, 3, 2 g
Utrop:
4.000 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 juni 2013
kl 19:26:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/6 18:07:36
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: briljanter guld importstämplar platina ring smycken vintage vitguld vitt guld ädelmetall
-
6199 Färglitografi
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sverige. Signera..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 18:42
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 19:15
-
6238 Karaff
+ tillbringare, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. J..//
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 18:03
-
6220 Karaffer
3 st, med silvermontering. Höjd: 17-33 cm
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 19:56
-
6176 Prisbägare
+ ströare+ servettring, 4 delar, silver. Längd: 4,..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 20:08
-
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 18:12
*
Ring
nr 834 6031
Ring
18 k, vitguld, med briljanter, importstämplar, 3, 2 g
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 17 juni 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
17/6 18:07:36 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: briljanter guld importstämplar platina ring smycken vintage vitguld vitt guld ädelmetall
-
6199 Färglitografi
Kjell Sörensen Ringi (1939-2010), Sverige. Signera..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 18:42 -
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 19:15 -
6238 Karaff
+ tillbringare, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. J..//
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 18:03
-
6220 Karaffer
3 st, med silvermontering. Höjd: 17-33 cm
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 19:56 -
6176 Prisbägare
+ ströare+ servettring, 4 delar, silver. Längd: 4,..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 20:08 -
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 18:12