GLASS & CERAMICS / Ceramics / Fat 4061026
nr 406 1026
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Lenght: ()
Fat, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1940-tal, fajans, blommor och blad mot vit botten, diameter: 31 cm, höjd: 5 cm. Signerad: '(Studiohanden) F151' Målarsignatrur Fisk = Maja Snis, Märkt: 'HANDDREJAD' samt 'Gustavsberg'
Stig Lindberg, born 1916, dead 1982, Swedish designer and artist.
2000
SEK 1700
Monday May 22 2006
at 16:00:01
22/4 18:25:34
Stig Lindberg
Read more about Stig Lindberg