MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel 10706311
*
nr 1070 6311
Spegel
+ console, Gustavian style, height: 50+ 140,
+ konsol, Gustaviansk stil, höjd: 50+ 140
Estimate:
2000
Sold:
SEK 1500
Auction date:
Monday November 21 2016
at 19:55:43
- Bid history
Time
Bidder
Bid
21/11 19:43:54
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt konsol spegel speglar
-
6145 MIRROR
Empire, 49x29, senare glas.
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:53
*
Spegel
nr 1070 6311
Spegel
+ console, Gustavian style, height: 50+ 140,
+ konsol, Gustaviansk stil, höjd: 50+ 140
Estimate: | 2000 |
---|---|
Sold: | SEK 1500 |
Auction date: |
Monday November 21 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
21/11 19:43:54 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt konsol spegel speglar
-
6145 MIRROR
Empire, 49x29, senare glas.
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:53